Czekamy na oferty w przetargu dla inwestycji w zlewni rzeki Bukowej
18.03.2025
Do 26 marca br. zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty w przetargu ogłoszonym przez PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację zadania pod nazwą: „Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych ze zlewni rzeki Bukowej wraz z ochroną przed powodzią terenów gminy Dobra, Kołbaskowo i Szczecin leżących w zlewni rzeki Bukowej”. Inwestycja w formule zaprojektuj i wybuduj dotyczy prac, na które złoży się wykonanie dwóch modułów („A” i „B2”) tego długofalowego programu. Jej celem jest zminimalizowanie skutków przejścia nawałnic i wywołanych przez nie lokalnych podtopień.
PGW Wody Polskie w siedzibie RZGW w Szczecinie, podpisało w dniu 20 grudnia 2024 r. list intencyjny z Gminą Miasto Szczecin oraz gminami Dobra i Kołbaskowo. Dotyczy on zawarcia umowy partnerstwa, umożliwiającej realizację programu inwestycyjnego w zlewni rzeki Bukowej. Na zlecenie Zarządu Zlewni w Szczecinie opracowano również długofalowy program inwestycji, razem z Programem Funkcjonalno- Użytkowym dla tego zadania. Perspektywa nawiązania bliższej współpracy z samorządami oraz opracowana dokumentacja pozwoliły na formalne rozpoczęcie postępowania przetargowego.
Przyjęty zakres prac dla potencjalnego wykonawcy zakłada roboty budowlano-montażowe w obrębie istniejących urządzeń wodnych i budowli regulacyjnych rzeki Bukowa, w km 7+974 – 11+720. Ich podstawowym celem jest poprawa przepustowości i objętości koryta poprzez pogłębienie i powiększenie jego przekroju poprzecznego. Dzięki temu dojdzie również do zlikwidowania wielu miejsc ograniczających przepływ wody, co powodowało zamulenie koryta rzecznego.
Dla wykonawcy zaplanowano następujący zakres działań:
- określenie stałych rzędnych dla obiektów inżynierskich w stanie obecnym, a także planowanym;
- na odcinkach pomiędzy obiektami zaplanowanie stałej niwelety dna koryta Bukowej jako poziom docelowy odmulenia (poziom zerowy);
- mechaniczne lub ręczne odmulenie dna cieków do określonych poziomów;
- modernizację istniejącej zabudowy regulacyjnej, m.in. stabilizującej krawędzie dna koryta rzeki.
Istniejące koryto posiada dobrze zadarnione i zakorzenione (stabilne) skarpy. W połączeniu ze spoistym gruntem stwarza to solidne warunki przepływu rzeki w korycie. Zrezygnowano więc z pełnego kształtowania koryt w zakresie skarp.
Natomiast ze względu na zwiększone prędkości przepływu po zabiegach udrażniających, w harmonogramie prac przewidziano uzupełnienie rozmytego i odtworzenie istniejącego narzutu kamiennego w dnie koryta rzeki Bukowej, który zostanie ustabilizowany drobniejszym kruszywem.
Inwestycja została podzielona w taki sposób, że moduł „A” obejmuje prace na odcinku rzeki Bukowej 7+974 - 11+410 km (bez km 9+144 - 9+998), natomiast moduł „B2” dotyczy robót w km 9+144 - 9+998 oraz dalej: 11+410 - 11+720 km odcinka rzeki.
Zamówienie podzielono również na podstawowe i opcjonalne.
Zamówienie podstawowe obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla modułu „A” i „B2” oraz wykonanie na jej podstawie robót budowlanych dla obu tych modułów (zgodnie z PFU oraz zawartą Umową). Od wykonawcy wymagane będzie także przygotowanie dokumentacji powykonawczej, razem z opracowaniem wniosku dla uzyskania decyzji o ustaleniu linii brzegu rzeki Bukowa na odcinku 9+144 – 9+998 oraz km 11+410 – 11+720 po wykonaniu robót dla modułu „B2”.
Zamówienie opcjonalne obejmuje złożenie wniosku oraz uzyskanie decyzji o ustaleniu linii brzegu rzeki Bukowa na podanych wyżej odcinkach. Celem planowanych prac jest skuteczniejsza ochrona sąsiadujących z rzeką osiedli przed wezbraniem wód po gwałtowniejszych opadach deszczu. Wykonawca będzie miał czas na do końca listopada br. na zrealizowanie tego zadania.