Powrót

Projekty zrealizowane i w toku. Przed nami kolejne miesiące pełne wyzwań

06.02.2026

Miniony rok upłynął na Pomorzu Zachodnim pod znakiem kluczowych projektów oraz inwestycji prowadzonych przez Wody Polskie, RZGW Szczecin. Ich celem jest zarówno poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, jak i podniesienie standardów ochrony środowiska i rozwoju infrastruktury wodnej na obszarze działania szczecińskiego RZGW, Zarządów Zlewni i Nadzorów Wodnych.


Ina listopad gotowe 5

Jedną z kluczowych inwestycji, która przyczyni się do zwiększenia ochrony przed powodzią jest zakończona modernizacja wałów przeciwpowodziowych na miejskim odcinku rzeki Iny w Stargardzie, prowadzona przez stargardzki Zarząd Zlewni. Inwestycję zrealizowano w ramach programu pod nazwą: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe zlewni rzeki Iny z uwzględnieniem środowiskowych uwarunkowań Jednolitych Części Wód Powierzchniowych”.  Jej łączny koszt wyniósł blisko 23 mln zł, pokryty w całości z budżetu państwa. W ramach tego zadania przebudowano gruntownie odcinki wałów na lewym brzegu Iny o długości 1 km, natomiast zmodernizowany odcinek po prawej stronie rzeki liczy ok. 80 metrów bieżących. W pobliżu mostu w Stargardzie przy ul. Światopełka został wybudowany również nowy mur oporowy. Obok modernizacji obwałowań wybudowano też nową przepompownię, która zbiera grawitacyjnie wody rzeczki Młynówki przy ujściu do Iny.

Cel prac na odcinkach Bukowej- zabezpieczenie przed wezbraniami

Kolejnym przedsięwzięciem istotnym dla lokalnej społeczności było rozpoczęcie i zrealizowanie dwóch z kilkudziesięciu modułów inwestycyjnych, planowanych w wieloletniej perspektywie  dla rzeki Bukowej w Szczecinie. Celem inwestycji prowadzonej w formule  „zaprojektuj i wybuduj”  jest  sprawne odprowadzenie wód opadowych i roztopowych ze zlewni rzeki Bukowej.  W ramach dwóch etapów projektu, na odcinku od wlotu do Jeziora Słonecznego do ulicy Modrej pogłębiono i powiększono przekrój poprzeczny koryta rzeki, co pozwoli skuteczniej ochronić przed wezbraniami przyległe tereny. Koszt tej części inwestycji zamknął się kwotą ok. 7,4 mln zł. Prace sfinansowano z dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury. W wieloletnim programie inwestycyjnym Wód Polskich dla rzeki Bukowej uczestniczy grono interesariuszy- na czele z Gminą Miastem Szczecin oraz gminami Dobra i Kołbaskowo

Zwiększyliśmy możliwości retencji na Wyspie Wolin

Kluczowa w kontekście zwiększenia naturalnej retencji okazała się również modernizacja zastawek Lewińskiej Strugi. To rzeka, która na Wyspie Wolin przepływa przez siedem jezior. Dla trzech z nich: Domysłowskiego, Żółwińskiego i Kołczewskiego, które razem z Lewińską Strugą tworzą jeden wspólny obszar wodny, ma szczególne znaczenie, ponieważ zapewnia stałą wymianę i dopływ  wody. Przebudowane  zastawki pozwolą na jej piętrzenie i zatrzymywanie, co jest szczególnie przydatne w małej retencji i ochronie mokradeł.   Działania te  nie tylko poprawiły retencję, ale także wpłynęły pozytywnie na lokalne ekosystemy wodne. Na Wyspie Wolin zwiększyliśmy również zdolności retencyjne trzech kanałów obsługiwanych przez pompownię Darzowice. Obiekty hydrotechniczne po modernizacji odzyskały zdolność magazynowania wody, co przełoży się na efekt naturalnej retencji. Poprawią również  bilans wodny Kanału Mokrzyca- Ładzin, który na Wyspie Wolin stanowi połączenie kanałów Darzowickiego i Mokrzyckiego

Przepompownia i polder przy Jeziorze Modła wzmacniają bezpieczeństwo

Natomiast Zarząd Zlewni Koszalin w ubiegłym roku zakończył pierwszy etap modernizacji urządzeń i obiektów hydrotechnicznych stacji pomp Modła III. Pompownia na pograniczu miejscowości Duninowo i Lędowo, niedaleko Ustki w powiecie słupskim, usytuowana jest we wschodniej części Jeziora Modła. Jej praca zapewnia na co dzień regulację poziomów wody w obrębie polderów zalewowych jeziora, a także odcinków kanałów i rzeki Pogorzeliczki, co zabezpiecza mieszkańców Duninowa i Lędowa przed nagłymi wezbraniami.  Obok prac w samej przepompowni, równolegle przebudowano także system nawadniania polderu.

Gotowa dokumentacja dla projektów przeciwdziałających skutkom suszy

W minionym roku Zarząd Zlewni  Gryfice zakończył z kolei przygotowywanie dokumentacji technicznej związanej z modernizacją linii zasilającej stacji pomp Skarchowo. W ramach planowanej inwestycji stara, awaryjna napowietrzna linia zostanie zastąpiona  podziemnym kablem elektrycznym o długości 450 metrów. Stacja pomp zyska niezawodne źródło energii, a całość prac objęła również przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych.

W ramach programu retencji korytowej, mającego przeciwdziałać skutkom suszy, w rejonie Nadzoru Wodnego  Kamień Pomorski przygotowano również dokumentację projektową opisującą sposób i zakres odbudowy i przebudowy 21 urządzeń piętrzących. Projekt obejmuje także modernizację rurociągu w Miodowicach na rzece Grzybnicy. W ubiegłym roku skupiono się na uzyskaniu kluczowych decyzji środowiskowych, które umożliwią dalsze prace budowlane. Inwestycja docelowo obejmie modernizację aż 146 obiektów hydrotechnicznych , co znacząco poprawi możliwości retencyjne regionu.

Współpracujemy z samorządami przy realizacji naszych przedsięwzięć

Świadczy o tym przykład Zarządu Zlewni Szczecin, który sporządził kompleksową dokumentację odbudowy stopnia wodnego na rzece Kosie w Dębnie. Celem inwestycji jest poprawa przepływu nurtu rzeki. Kosa o długości blisko 26 kilometrów, tworząca prawy dopływ rzeki Myśli, biegnie przez unikalne przyrodniczo tereny Pojezierza Myśliborskiego, objęte obszarem Natura 2000. Jej miejski odcinek w Dębnie kończy ujście do jeziora Lipowo. Zaplanowany do modernizacji obiekt hydrotechniczny zlokalizowany jest w miejscowości Dębno. Po przeprowadzeniu wszystkich prac zostanie przywrócona pełna sprawność techniczna jazu, co umożliwi utrzymywanie bezpiecznego poziomu piętrzenia wody. W przygotowanej dokumentacji projektowej założono odbudowę stopnia wodnego z jazem na rzece, razem z przepustem drogowym ulicy, która stanowi odcinek drogi gminnej w Dębnie. Trwa procedura administracyjna dotycząca podziału kosztów oraz aktualizacji dokumentacji w związku ze zmianą układu wysokościowego obiektu. Zaplanowana na ten rok inwestycja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowego przepływu wód i ochrony przeciwpowodziowej terenów położonych w dolinie rzeki Kosy, w tym mieszkańców Dębna.

To jedynie część najważniejszych projektów inwestycyjnych- zrealizowanych i w toku- prowadzonych na terenie RZGW Szczecin. Cel jest jeden: zapewnienie zrównoważonej gospodarki zasobami wodnymi, ochrona przed powodzią i suszą, a także zabezpieczenie unikalnych siedlisk i ekosystemów wodnych przed skutkami zmian klimatu.

Na zdjęciu: zmodernizowany odcinek wałów przeciwpowodziowych na Inie w Stargardzie. 

{"register":{"columns":[]}}