Komunikat w sprawie rzeki Zimna Woda
07.08.2025
W odpowiedzi na pojawiające się w mediach masowego przekazu informacje związane z zanieczyszczeniem rzeki Zimna Woda, informujemy że podawane informacje są nieścisłe. W poniższym artykule wyjaśniamy zaistniałą sytuację i planowane działania.
Przedsiębiorstwo Komunale Nadarzyn Sp. z o.o. posiada pozwolenie wodnoprawne na usługę wodną polegającą na wprowadzaniu ścieków komunalnych oczyszczonych w dwustopniowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w miejscowości Nadarzyn, poprzez wylot zlokalizowany na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 720/1 do rzeki Zimna Woda w km 13+965 jej biegu.
W maju 2025 roku bezzwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia dot. zanieczyszczenia koryta Zimnej Wody, przeprowadziliśmy wizję w terenie. Wizja potwierdziła podejrzenie pogorszenia jakości wody w rzece. Następnie przekazaliśmy sprawę do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który pobrał próbki wody do badań.
Natomiast w lipcu 2025 roku, wezwaliśmy przedsiębiorstwo do zaprzestana naruszeń warunków pozwolenia. Poinformowaliśmy również, że w przypadku braku podjęcia działań w związku z naruszeniami warunków pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z art. 415 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2025 r., poz. 960) zostanie wszczęte postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego.
Dodatkowo przekazaliśmy sprawę do Wydziału Kontroli Gospodarowania Wodami w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie w celu przeprowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania warunków wydanego pozwolenia wodnoprawnego.