W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„O co BIEGA” - 21 marca

03.03.2023

„O co BIEGA” – to realizowany wspólnie przez Gdyńskie Centrum Filmowe i Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego projekt spotkań dla dzieci i młodzieży, mający na celu szeroko pojętą edukację w zakresie zdrowia. Wzbogacone indywidualnie dobranymi projekcjami kinowymi działanie łączy naukę z filmowym przeżyciem. Spotkania prowadzone są przez specjalistów m.in. z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, Akademickiego Centrum Zdrowia.

Zdjęcie przedstawia kadr z filmu i informację o terminie wydarzenia.

Najbliższe spotkanie z cyklu odbędzie się w dniu 21 marca (wtorek) o godzinie 10:15. Adresowane będzie do uczniów szkół ponadpodstawowych. PreLEKCJĘ pt. „Mobilność ciała w przerwie od nauki”  poprowadzi mgr Marcin Szymborski, doświadczony fizjoterapeuta oraz wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, który zaprezentuje skuteczne metody radzenia sobie ze spięciem i przeciążeniem ciała, jakie często towarzyszą dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, spędzającym długie godziny w pozycji siedzącej.

  • Jak skutecznie i szybko zrelaksować swoje ciało?
  • Czy krótka seria ćwiczeń w przerwie od nauki wpływa na naszą efektywność?
  • O czym należy pamiętać spędzając długie godziny przy biurku/ławce?

Na te i inne pytania znajdziemy wspólnie odpowiedź podczas zajęć warsztatowych z mobilności ciała, które z pewnością przydadzą się każdemu uczniowi.

 

Po wykładzie zapraszamy na pokaz filmu pt. „Chce się żyć”.

Film w reżyserii Macieja Pieprzycy opowiada historię Mateusza, który cierpi na porażenie mózgowe. Trafiwszy do specjalistycznego ośrodka, chłopak musi podjąć samodzielną walkę o godność i normalne życie. Wzruszający i wielokrotnie nagradzany obraz dedykowany jest pamięci Ewy Pięty, reżyserki dokumentu „Jak motyl”.

Opis filmu:

Zaraz po przyjściu na świat Mateusza (Dawid Ogrodnik) lekarze nie dawali mu szans na normalne życie, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą. Byli przekonani, że – pomimo problemów z komunikacją – ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. W późniejszych latach chłopak dorastał w atmosferze miłości, wspierany przez najbliższą rodzinę. Miał także wspaniałą przyjaciółkę: mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Los sprawia jednak, że Mateusz musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Pozbawiony obecności najbliższych samodzielnie podejmuje trudną walkę o godność i normalne życie. Sytuacja Mateusza ulega zmianie, gdy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), pracującej nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

To jeden z najbardziej wzruszających obrazów w polskim kinie ostatnich lat ~ Culture.pl

reż. Maciej Pieprzyca, 2013, Polska,  106’

 

Bilety grupowe dostępne w cenie 16 zł.

Kontakt i rezerwacje: tel. 790 490 029, rezerwacje@gcf.org.pl

{"register":{"columns":[]}}