W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziękujemy za udział w konferencji

W dniu 16 marca br. Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Lubuski Kurator Oświaty otworzyli konferencję on-line, do udziału w której zaproszeni zostali dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy ze szkół podstawowych z terenu województwa. Konferencja była kolejnym działaniem podjętym w celu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

baner informujący o konferencji - Jak zapobiegać nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Od teorii do praktyki".

Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. Wyniki badań Instytutu Żywności i Żywienia z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że nadwaga i otyłość w polskim społeczeństwie stale przybiera na sile, a największa dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży. Wg badań krytyczną grupę stanowią dzieci w wieku 7-13 lat. Szacuje się również,  że zaledwie 30% dzieci i młodzieży oraz 10% dorosłych uprawia formy ruchu, których rodzaj i intensywność obciążeń wysiłkowych zaspakajają potrzeby fizjologiczne organizmu.

Stąd też zaproszeni prelegenci – dr Anna Taraszewska i  mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz – eksperci z Zakładu Edukacji Żywieniowej Narodowego Instytutu Zdrowia, omówiły jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci, aby w przyszłości nie borykały się z problemem nadwagi i otyłości.

W trakcie konferencji po raz kolejny zaprosiliśmy jej uczestników do włączenia się w realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!”, którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin, poprzez promocję zasad  aktywnego stylu życia, w szczególności zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Zalety programu przedstawiła pani Iwona Kulińska – asystent w Oddziale Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE w Gorzowie Wlkp.

{"register":{"columns":[]}}