W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mity o kleszczach

Każdy, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, będzie prędzej czy później miał kontakt z kleszczami. Te małe pajęczaki pozostają obecnie aktywne przez większą część roku i budzą sporo lęku. W związku z tym krąży wiele mitów i porad dotyczących kleszczy, które mogą przysporzyć nam więcej problemów niż faktycznie pomóc.

Baner przedstawia grafikę w postaci kwiatów oraz kleszcza znajdującego się na źdźble trawy. Na środku widnieje napis: Mity dotyczące kleszczy.

Aby łatwiej wyjąć kleszcza należy posmarować go masłem lub innym tłuszczem – MIT

FAKT - Kleszcza nie smarujemy masłem, ponieważ może to doprowadzić do odcięcia mu dopływu powietrza, co skutkuje wymiotami pasożyta i przedostaniem się do naszego organizmu krętków boreliozy czy innych drobnoustrojów. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej za pomocą odpowiedniego narzędzia.

 

Kleszcza możemy wykręcić, aby łatwiej odczepić go od skóry - MIT

FAKT - Jedną z podstawowych zasad jest chwycenie kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnięcie go stanowczym ruchem pionowo do góry, następnie zdezynfekowanie miejsca wkłucia. Nie można go wykręcać, ponieważ takie działanie może dodatkowo podrażnić pasożyta i również doprowadzić do wymiotów.

 

Każdy kleszcz przenosi boreliozę - MIT

FAKT - Nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby odkleszczowe. Szacuje się, że około połowa kleszczy może przenosić boreliozę. Najwięcej zarażonych kleszczy znajduje się głównie w Polsce północno-wschodniej. Warto pamiętać, że jeden pasożyt może być źródłem kilku różnych patogenów.

 

Jasne ubrania odstraszają kleszcze - MIT

FAKT - Jasne kolory nie odstraszają kleszczy, ponieważ są one ślepe. Kleszcze wyczuwają zapachy, czują drgania, a także ciepło naszego ciała. Natomiast jasne ubrania mogą nam pomóc szybciej zauważyć nieproszonego gościa.

 

Kleszcze żyją na drzewach i na nas skaczą – MIT

FAKT - Kleszcze możemy spotkać praktycznie wszędzie, wystarczy spacer leśną ścieżką, wizyta w parku, praca na działce, a nawet spacer z psem wokół bloku. Nie obawiajmy się jednak, że kleszcz zaatakuje nas z większej wysokości niż 120 – 150 cm, zdecydowana większość z nich ukrywa się w trawie i niskich zaroślach. Pamiętajmy, że chociaż kleszcze nie potrafią skakać, to są w stanie błyskawicznie zaczepić się o nasze ciało lub ubrania, by potem poszukać dogodnego miejsca do ugryzienia.

{"register":{"columns":[]}}