W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narażenie na radon

           Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. informuje, że w dniu 12 lutego 2020r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 stycznia 2021r. w sprawie ogłoszenia Krajowego planu działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy, obejmujący lata 2020-2023.


           Plan ma na celu ograniczenie ryzyka negatywnego wpływu występującego w środowisku radonu na zdrowie ludzi. Ma to zostać osiągnięte poprzez :
   ►  wskazanie terenów, ma których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej części budynków może przekraczać pozom odniesienia – 300 Bq/m3 (na tym ternie będą realizowane pomiary stężenia radonu w pierwszej kolejności),
   ►  ochronę pracowników przed ryzykiem negatywnego wpływu na zdrowie w związku z narażeniem na występujący w środowisku radon,
   ►  ograniczenie ryzyka wystąpienia nowotworu płucu osób palących w związku z narażeniem na występujący w środowisku radon,
   ►  ocenę narażenia na radon: pomiary i gromadzenie wyników,
   ►  promowanie działań mających na celu ograniczenie ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie,
   ►  określenie wpływu radonu na zdrowie publiczne,
   ►  coroczną ocenę krajowego planu radonowego w zakresie jego kompletności i aktualności.


           Wymienione wyżej zadania planu realizowane będą we współpracy z Państwową Agencją Atomistyki, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Instytutem Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.


           Do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należeć będzie zlecenie i koordynacja wykonania badań średniorocznego stężenia radonu w powietrzu w wybranych budynkach, udzielanie informacji w zakresie narażenia na radon i zagrożeń dla zdrowia, prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych i szkoleń  o dostępnych środkach służących ograniczeniu stężenia radonu, opracowanie procedury dotyczącej międzylaboratoryjnych badań porównawczych oraz opracowanie dobrych praktyk dotyczących sposobu prowadzenia pomiarów stężenia radonu w pomieszczeniach i glebie.

 

           Ponadto, zgodnie z  Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej nałożono na Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązek prowadzenia działań mających na celu identyfikację terenów, na których poziom średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekroczyć dopuszczalny poziom odniesienia.
Pomiary takie wykonywane będą na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego przez spółkę ACTE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Krańcowej 49, również  w budynkach znajdujących się na terenie województwa lubuskiego.
           Zgodnie z umową z ACTE sp. z o.o. pomiary średniorocznego stężenia radonu wykonywane będą w okresie grzewczym, tj. styczeń, luty, marzec, październik, listopad, grudzień w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynków, w tym m.in. w budynkach użyteczności publicznej, np.: szkołach, przedszkolach, żłobkach, oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego, np.: domach dziecka, domach pomocy społecznej, internatach, domach studenckich. Pomiary wykonywane będą przy użyciu detektorów śladowych, które są bezpieczne podczas stosowania oraz są finansowane ze środków finansowych z budżetu Skarbu Państwa, pozostających w dyspozycji Głównego Inspektora Sanitarnego, przeznaczonych na realizację tego zadania.
           W związku z powyższym proszę o włączenie się placówek użyteczności publicznej, pozostających pod nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizację tego przedsięwzięcia tj. postępowanie zgodnie z informacją przekazaną wraz z detektorami przez ACTE sp. z o.o.

Materiały

Poznaj radon
Pochodzenie radonu i wpływ na zdrowie
Informacje dla pracodawców i pracowników
{"register":{"columns":[]}}