W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmień swoje nawyki

Nadmierna masa ciała stanowi w Polsce jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Baner informujący o Światowym Dniu Walki z Otyłością

Przyczyny otyłości

Najważniejszą przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny. Jeżeli spożycie przekracza potrzeby organizmu, wówczas magazynuje on nadmiar energii w postaci tłuszczu. Problem powstaje, gdy trwa to przez dłuższy czas.

 

Cukier w diecie

Wyraźnie rośnie spożycie cukru – średnio wynosi już ponad 44,5 kg rocznie na osobę. Największym problemem jest cukier występujący w różnego rodzaju napojach, nabiale, pieczywie czy słodyczach. W takiej formie każdego roku zjadamy ponad 33 kg cukru, czyli 3 razy więcej niż takiego z cukiernicy. Wartość ta z roku na rok jest coraz większa. Szczególnie niebezpieczne jest spożycie napojów o wysokiej zawartości cukru. Często nie jesteśmy świadomi, ile cukru zawiera nasz ulubiony napój. Nie zawsze też wiemy, że gaszenie pragnienia słodkimi płynami jest nieskuteczne.

 

Nieregularność posiłków i zbyt szybkie jedzenie

W profilaktyce i leczeniu otyłości istotne jest nie tylko to, co jemy i w jakich ilościach, lecz także w jaki sposób. Jeden duży posiłek (zwłaszcza po pracy) to nie to samo, co 3-4 mniejsze w ciągu dnia. Kiedy zaś jemy w pośpiechu, jemy więcej, niż potrzebujemy, ponieważ informacja o zaspokojeniu głodu przychodzi z mózgu z kilkuminutowym opóźnieniem.

 

Aktywność fizyczna

Przyczyną otyłości jest także brak aktywności fizycznej. Znaczna część społeczeństwa ma pracę siedzącą i ograniczony czas na sport i rekreację. W profilaktyce otyłości powinniśmy poświęcać zajęciom fizycznym przynajmniej 30 minut dziennie. Oczywiście, chodzi nie tylko o sport, lecz także np. obowiązki domowe. Mała ilość ruchu związana jest często ze zdobyczami cywilizacyjnymi i z nowoczesną techniką. Powszechna dostępność samochodów, transportu miejskiego, wind, schodów ruchomych,  podnoszą komfort życia, ale też przyczyniają się do nadwagi i otyłości.

 

Pamiętajmy, że w procesie redukcji masy ciała ważna jest praca nad każdym elementem stylu życia.

 

Źródło:

 

{"register":{"columns":[]}}