W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Chorych na Padaczkę 2023

Dzień Chorych na Padaczkę

14 lutego swoje święto obchodzą nie tylko zakochani, ale również chorzy na padaczkę. Na tę najczęstszą chorobę mózgu choruje około 300 tysięcy Polaków. Jak wskazują dane, u 75% chorych pierwsze objawy choroby pojawiają się już przed 19. rokiem życia. Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane, nie mamy też metod, które pozwoliłyby jej zapobiegać. Jednak szczególnie w takim dniu jak ten, powinniśmy podkreślać, że choroba ta daje się opanować poprzez stosowanie odpowiednio dobranych leków, unikanie bodźców wywołujących ataki oraz wprowadzenie odpowiedniej diety. Niezwykle ważne jest też edukowanie społeczeństwa na temat specyfiki tej choroby oraz zasad pierwszej pomocy podczas napadu padaczkowego.

Co to jest padaczka?
Padaczka jest chorobą polegającą na nagłym wzroście aktywności elektrycznej w mózgu lub w jego określonym obszarze, co przekłada się na tymczasowe zakłócenie komunikacji między neuronami. Zwykle padaczka kojarzy się z gwałtownymi ruchami lub drgawkami, jednak należy pamiętać, że objawy te nie zawsze towarzyszą napadom padaczkowym. U niektórych chorych pojawiać się mogą omamy węchowe lub słuchowe. Atak padaczki może też przebiegać z utratą przytomności, nieruchomym spojrzeniem lub mimowolnie powtarzającymi się gestami.

O czym pamiętać chorując na padaczkę?
Komfort życia chorych na padaczkę zależy od wielu czynników, na częstość napadów wpływ mają zarówno nawyki żywieniowe, ekspozycja na silne bodźce, jak i ogólny stan zdrowia. Chorzy powinni zadbać o siebie poprzez:
•    stosowanie odpowiednio dobranych leków;
•    zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu oraz odpoczynku;
•    noszenie bransoletki z ostrzeżeniem medycznym, pozwalającej na szybką pomoc w razie wystąpienia napadu;
•    podejmowanie odpowiednio dobranej aktywności fizycznej;
•    dbanie o nawodnienie organizmu;
•    stosowanie zbilansowanej diety i dbanie o regularność posiłków;
•    powstrzymanie się od alkoholu oraz używek takich jak tytoń, kawa, herbata, napoje kofeinowe, czekolada.

W przypadku padaczki, podobnie jak przy każdej innej chorobie, kluczową kwestią jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i świadomości. Jeżeli sam chorujesz na padaczkę lub w otoczeniu masz osoby chore, pomóż szerzyć świadomość i edukować społeczeństwo na temat tej choroby. Jesteś świadkiem nagłego ataku padaczki? Nie bój się pomagać!

Źródła:
Jak radzić sobie z padaczką, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-radzic-sobie-z-padaczka [dostęp: 14.02.2023]
Jak żyć z padaczką, https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/jak-zyc-z-padaczka [dostęp: 14.02.2023]
Dieta pomagająca w padaczce, https://pacjent.gov.pl/diety/dieta-pomagajaca-w-padaczce, [dostęp: 14.02.2023]

Materiały

Światowy Dzień Chorych na Padaczkę 2023
Światowy​_Dzień​_Chorych​_na​_Padaczkę​_2023.png 0.77MB
{"register":{"columns":[]}}