W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja naukowa „Etiologia zaburzeń związanych z FASD wśród dzieci i młodzieży. Specjalistyczne formy pomocy”.

FAS_Grafika

W dniu 2 grudnia 2022 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie odbyła się Konferencja pn: „Etiologia zaburzeń związanych z FASD wśród dzieci i młodzieży. Specjalistyczne formy pomocy” zorganizowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie (zwana dalej „WSSE w Krakowie”), Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ  w Krakowie oraz Eksperta Wojewódzkiego ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego.

Adresatami wydarzenia byli lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, pedagodzy szkolni,  nauczyciele -  uczestniczyło 75 osób.

Konferencję otworzył Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny — p. Jarosław Foremny oraz Dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie — p. Michał Tochowicz.

Prelegentami byli znakomici specjaliści. Wyjątkowym i poruszającym doświadczeniem były spotkania z mamami adopcyjnymi dzieci z FASD, które podzieliły się swoim doświadczeniem o trudnościach rozwojowych i emocjonalnych ich dzieci. Przedstawiono następujące wykłady:

  1. Jak diagnozować, przekazywać informacje o zespole uzależnienia od alkoholu i motywować do podjęcia terapii? Jacek Kraus, psycholog, specjalista terapii uzależnień
  2. Profilaktyka FASD, Katarzyna Szczerbowska, profilaktyk, familiolog certyfikowany trener programów profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień
  3. Trudności rozwojowe i emocjonalne dziecka z FASD z perspektywy rodzica i pedagoga, Agnieszka Ziętarska- Dyrektor Ośrodka Adopcyjnego Pro Familia
  4. O FASD w praktyce, Małgorzata Korolczuk, mama adopcyjna  2 dzieci z FAS, założycielka strony FASmisja

Najważniejsze było przesłanie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu , którą kobieta może wypić w ciąży!  Z takim przekazem będziemy starali się docierać do przyszłych mam.

Dziękujemy prelegentom za przyjęcie naszego zaproszenia, wygłoszenie wspaniałych wykładów, a uczestnikom za liczny udział.  

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}