Podsumowanie Spotkania Wojewódzkiego Zespołu ds. CPE z Kadrą Zarządzającą podmiotami leczniczymi w woj. małopolskim - 20 maja 2026 r.
W dniu 20 maja 2026 r., w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się, w formie hybrydowej spotkanie Wojewódzkiego Zespołu do spraw Monitorowania i Zwalczania Zakażeń patogenami Opornymi na Antybiotyki Kluczowe dla leczenia w podmiotach leczniczych województwa małopolskiego (Zespół CPE) z Dyrektorami szpitali i Kierownikami placówek sprawujących opiekę nad przewlekle chorymi w województwie małopolskim. Celem spotkania było promowanie Strategii działań mających wpływ na ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń patogenami opornymi na antybiotyki kluczowe dla leczenia w podmiotach leczniczych województwa małopolskiego (Strategia CPE), która jest realizowana w Małopolsce od 2020 roku. Stacjonarnie w spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy/Kierownicy podmiotów leczniczych, którzy brali udział w realizacji Strategii CPE w 2025 roku. Przedstawiciele pozostałych pomiotów leczniczych, które nie przystąpiły do realizacji Strategii CPE uczestniczyli w formie online. Łącznie udział w spotkaniu wzięło ponad 100 osób. Podczas spotkania omówiono znaczenie wczesnego wykrywania oraz możliwości identyfikacji pałeczek Enterobacterales CPE, a także zasady racjonalnej antybiotykoterapii jako podstawowych elementów ograniczania transmisji patogenów wielolekoopornych. Zwrócono uwagę na kluczową rolę Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w monitorowaniu zakażeń, nadzorze epidemiologicznym oraz koordynowaniu działań zapobiegających szerzeniu się pałeczek Enterobacterales CPE w szpitalach. Omówiono również zasady postępowania z pacjentem w ognisku epidemicznym wywołanym przez pałeczki Enterobacterales CPE, w tym zasady izolacji chorego, stosowanie środków ochrony indywidualnej, dekontaminację środowiska szpitalnego, prowadzenie badań przesiewowych oraz konieczność ścisłego przestrzegania procedur higieny rąk i kontroli transmisji zakażeń.
Zaproszonych gości przywitał Pan Minister Paweł Grzesiowski Główny Inspektor Sanitarny, życząc uczestnikom owocnych dyskusji oraz konstruktywnych wniosków służących dalszej realizacji działań w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się pałeczek Enterobacterales CPE w Małopolsce.
Pani Elżbieta Achinger, I Wicewojewoda Małopolski podziękowała wszystkim członkom Zespołu ds. CPE za zaangażowanie w realizację Strategii CPE oraz podkreśliła znaczenie współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Głos zabrał również Pan Maciej Klima, Za-ca Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który zwrócił uwagę na konieczność współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Sanitarną a podmiotami leczniczymi, jako kluczowego elementu skutecznego monitorowania sytuacji epidemiologicznej, szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia oraz wdrażania działań ograniczających rozprzestrzenianie się pałeczek Enterobacterales CPE.
Agenda spotkania Wojewódzkiego Zespołu ds. CPE z Dyrektorami szpitali i Kierownikami placówek sprawujących opiekę nad przewlekle chorymi w województwie małopolskim
10:30 – 10:40 Rozpoczęcie spotkania
Pan Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny
Pani Elżbieta Achinger, I Wicewojewoda Małopolski
Pan Maciej Klima, Za-ca Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
10:40 – 11:00 Przypomnienie założeń Strategii działań mających wpływ na ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń patogenami opornymi na antybiotyki kluczowe dla leczenia w podmiotach leczniczych województwa małopolskiego
Pani dr n. med. Anita Orzeł-Nowak – Kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii WSSE w Krakowie
11:00 – 11:20 Nosicielstwo szczepów CPE – punkt widzenia mikrobiologa oraz możliwości diagnostyki
Pan prof. dr hab. n. med. Tomasz Gosiewski – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Mikrobiologii Lekarskiej
11:20 – 11:40 Zespół Kontroli Zakażeń w szpitalu - kula u nogi, czy ważny gracz w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki?
Pani dr n. med. Dominika Salamon – Specjalista chorób zakaźnych w Zakładzie Molekularnej Mikrobiologii Medycznej Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
11:40 – 12:00 Zasady postępowania z pacjentem w ognisku epidemicznym wywołanym pałeczkami Enterobacterales CPE
Pani dr n. med. Anna Szczypta – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego
12:00 – 12:20 Przerwa
12:20 – 12:40 Racjonalna antybiotykoterapia – narzędzie w walce z Enterobacterales CPE
Pan dr n. farm. Łukasz Hońdo – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Farmacji Klinicznej
12:40 – 13:00 CLABSI – co możemy poprawić
Pan dr n. med. Hubert Hymczak – Małopolski Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Intensywnej Terapii
13:00 – 13:05 Zakończenie spotkania