W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 19 listopada 2020 r. w dobie pandemii!

O szkodliwości palenia powiedziano tyle, że nawet najmłodsi potrafią wymienić negatywne skutki sięgania po papierosa, a jednak rozstać się z nałogiem nie jest łatwo. Papierosy uzależniają, nie tylko fizycznie ale i psychicznie, a zawarta w dymie nikotyna przynosi uczucie ulgi, która sprawia, że tak chętnie się po nie sięga. Rzuć palenie i zwiększ swoje szanse na pokonanie koronawirusa!

ŚDRZP

Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków. Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo- skutkowy między opisywanym nałogiem, a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

„Rzucanie palenia to nic trudnego. Robiłem to już tysiące razy” – mawiał Mark Twain. Problem w tym, żeby rzucić, a nie rzucać. To właśnie Poradnia Antynikotynowa działająca w Krakowskim Szpitalu Jana Pawła II może pomóc osobom uzależnionym od palenia papierosów skutecznie zerwać z nikotynowym nałogiem. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia Poradni Antynikotynowej mogą dzwonić na infolinię 514 602 892 lub 12 614 24 27. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. W ten sposób, jako pierwsi, do rzucania palenia zaczęli zachęcać Amerykanie. Polska przyłączyła się do akcji w latach 90. XX wieku. Z tego powodu w listopadzie każdego roku zwiększa się liczba akcji edukacyjnych przypominających o szkodliwych skutkach palenia. Szczególnie sporo dzieje się w szkołach, bo jak pokazują statystyki po papierosy tradycyjne oraz ich współczesne formy, czyli e-papierosy i IQOSY sięgają coraz młodsze osoby, nawet uczniowie młodszych klas szkół podstawowych. W tym roku jednak z uwagi na pandemię koronawirusa nie odbyły się szkolne akcje informacyjno- edukacyjne kierowane do małopolskiej młodzieży.

Apelujemy do wszystkich Małopolan, organizacji i instytucji o promowanie zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia. Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów.

{"register":{"columns":[]}}