W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wypoczynek letni dzieci i młodzieży 2022

Wypoczynek_letni_na_strone

Czas wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej w okresie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2022 r.
Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.

Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).

Na terenie woj. małopolskiego koordynatorami czynności mających na celu zapewnienie zdrowego i bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży są upoważnieni przedstawiciele Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, którzy w czasie trwania wakacji prowadzić będą kontrole oceniające stan sanitarnohigieniczny obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.


  • Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej:
  • sprawowanie nadzoru  nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji;
  • współpraca z organizatorami/kierownikami placówek w celu zapewnienia uczestnikom zdrowych i bezpiecznych warunków wypoczynku poprzez konsultacje, udzielanie informacji i opinii, zapoznanie z obowiązującymi przepisami prawnymi;
  • edukacja uczestników, kadry pedagogicznej i obsługi w zakresie m. in. zasad racjonalnego żywienia, przestrzegania zasad higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i wypadkom.

Inspekcja Sanitarna prowadząc nadzór nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji ocenia:

  • warunki mieszkalne oraz sanitarne
  • żywienie uczestników wypoczynku
  • możliwość korzystania z kąpielisk
  • wyposażenie techniczne obiektu
  • sposób gromadzenia odpadów stałych
  • teren placówki
  • program zajęć dla uczestników
  • zapewnienie opieki medycznej
  • przestrzeganie zakazu palenia.

W trakcie kontroli sanitarnych w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży zwraca się szczególną uwagę na: czystość pomieszczeń użytkowanych przez uczestników wypoczynku, przestrzeganie podstawowych zasad higieny, bezpieczeństwo i stan techniczny obiektu oraz jego wyposażenia oraz wprowadzenie rozwiązań wynikających z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

W trosce o zapewnienie właściwych warunków sanitarnych na obozach pod namiotami Główny Inspektor Sanitarny opracował w 2016 r. „Instrukcję w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami".

W razie zaistnienia sytuacji wymagających interwencji służb sanitarnych (nieprawidłowe warunki sanitarnohigieniczne w obiektach wypoczynku dzieci  i młodzieży, zaniedbania w zakresie warunków żywienia, jakości żywności w obiektach kolonijnych, domach wczasów dziecięcych i innych punktach świadczących usługi żywieniowe dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży) podajemy poniżej dane kontaktowe do pracowników pionu higieny dzieci i młodzieży stacji sanitarno-epidemiologicznych woj. małopolskiego.

 

Oddział Higieny Żywności, Żywienia i Procesów Nauczania WSSE w Krakowie, w okresie wakacji  pełni dyżur pod numerem telefonu 12/25-49-435 i 12/25-49-437 w godzinach od 7:30 – 15:00. Dzwoniąc pod ww. numery można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku odbywającego się na terenie województwa małopolskiego. Wnioski i uwagi można zgłaszać również do tut. Oddziału drogą e-mailową (hdm.wsse.krakow@sanepid.gov.pl).

Informacje dotyczące przebiegu wypoczynku można ponadto uzyskać w:

  • Kuratorium Oświaty w Krakowie tel. 12/448-11-10  Zastrzeżenia można również zgłaszać drogą elektroniczną
  • Komendzie Wojewódzkiej Policji tel. 997, 112, 12/615 54 44 – bezpieczeństwo przewozów dzieci
  • Wojewódzkiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej tel. 12/639-91-00 – zabezpieczenie przeciwpożarowe
  • Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym tel. 18/447 74 44 – bezpieczeństwo na terenach górskich
  • Krakowskiej Izbie Turystyki tel. 12/429 44 50 – informacja o podmiotach gospodarczych działających w branży obsługi ruchu turystycznego
  • Kontakty do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych znajdują się na stronie internetowej:

    https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/kontakt-psse

    przydatne linki:

    http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2017/06/poradnik-bezpiecznego-wypoczynku.pdf

    https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

    https://wypoczynek.men.gov.pl/strona/Rodzice

    https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/219576,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2022.html

 

{"register":{"columns":[]}}