W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpłatne testy w kierunku HIV, HCV i kiły

22.05.2024

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi i Fundacja Edukacji Zdrowotnej „Lepsze Jutro” zapraszają do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, HCV i kiły.

strzykawka

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Łodzi

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Łodzi działa przy Łódzkim Centrum Medycyny Specjalistycznej

  • Na badania w kierunku HIV, HCV i kiły nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść w dniu, w którym Punkt jest czynny.
  • Do badania nie trzeba się przygotowywać – nie trzeba być na czczo, ale warto w dniu wizyty pić dużo wody (w celu nawodnienia organizmu). 
  • Możliwość rozmowy z doradcą  w języku angielskim.
  • Dostępne testy laboratoryjne w kierunku HIV – 4 generacji (czas oczekiwania na wynik to kolejny dyżur PKD) oraz szybkie testy na HIV, HCV i kiłę – wynik dostępny po 5 minutach.
  • Obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami:  winda zewnętrzna w podwórzu budynku, dostosowana toaleta na kondygnacji, na której jest PKD – kontakt w sprawie windy – telefon 884 877 711, (42) 632 80 00.

Kiedy wykonać test na HIV i dlaczego warto?

Jeśli zakażenie HIV wykrywa się późno, dochodzi do stadium AIDS, a wtedy może dojść do chorób prowadzących do śmierci. Ważne jest, by robić test regularnie. Jeśli masz ryzyko, rób test raz na 3 miesiące. Test najlepiej wykonać po co najmniej 2 tygodniach od ryzyka, a najlepiej po upływie 6 tygodni. Jeśli od ryzykownego zachowania minęło 12 tygodni, w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Łodzi zrobisz szybki test – wynik dostępny po 5 minutach.

HCV i kiła

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV. Wirus HCV znajduje się we krwi i innych tkankach osoby zakażonej. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią w przypadku przerwania ciągłości tkanek, np. nakłucia, rozcięcia skóry lub błony śluzowej lub kontakt z przedmiotami, które zostały zanieczyszczone zakażoną krwią.

Kiła jest chorobą ogólnoustrojową, którą wywołuje krętek blady. Jest chorobą wyleczalną. Leczenie zazwyczaj prowadzi do pełnego wyzdrowienia, jeśli jednak zostanie rozpoczęte dopiero po kilku latach od zakażenia, mogą pozostać trwałe uszkodzenia wyrządzone przez krętek blady.

Europejski Tydzień Testowania

Okazją i motywacją do wykonania testów dodatkowo może być to, że w dniach 20–27 maja 2024 odbywa się wiosenna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania. Rozpoczęta w 2013 roku inicjatywa stała się szeroko rozpoznawalnym europejskim wydarzeniem, do którego w każdym roku przystępują kolejne organizacje. Inicjatywa odbywa się dwukrotnie: wiosną (maj) i jesienią (listopad). Każdy kraj inaczej organizuje kampanię, ale cel jest jeden – popularyzacja testowania i zwiększenie dostępu i liczby wykonywanych testów, promowanie świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykonywania testów w kierunku HIV i HCV.

Źródła: Fundacja Edukacji Zdrowotnej „Lepsze Jutro”, Krajowe Centrum ds. AIDS, Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy
 

{"register":{"columns":[]}}