W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Briefing prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego i Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

13.07.2021

13 lipca br. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi odbył się briefing prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Pana Krzysztofa Saczki z udziałem Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Pani Urszuli Sztuka-Polińskiej.

Główny Inspektor Sanitarny i Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny stoją na tle baneru z logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas briefingu prasowego. Po lewej stronie stoi kilku mężczyzn trzymających mikrofon. Na pierwszym planie stoją trzy mikrofony. W tle zdjęcia dwie biało-czerwone flagi.

Tematem spotkania było wdrożenie w laboratorium diagnostycznym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi technologii sekwencjonowania genomu koronowirusa SARS-CoV-2. Urządzenie umożliwiające dokonywanie ww. badań zostało zakupione ze środków Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Badanie ma na celu identyfikację wariantu wirusa, co niewątpliwie wpływa na kontrolę epidemii w województwie i kraju. Wojewodzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi znalazła się w grupie 4 laboratoriów w strukturach Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które je posiadają. Pan Minister Krzysztof Saczka podkreślił znaczenie i możliwości urządzenia, które obecnie jest wykorzystywane do badań nad koronawirusem. Jednak może być również wykorzystywane do innych badań genetycznych.  

Główny Inspektor Sanitarny zachęcał do wykonywania szczepień ochronnych i wskazał, że to jedyna droga do zahamowania epidemii oraz, w razie zakażenia wirusem, łagodnego przejścia choroby. Jednocześnie wskazał, że nadal ważne jest, szczególnie przy wariancie Delta, zachowanie reżimu sanitarnego: noszenie maseczek, dystans oraz dezynfekcja rąk.

Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Pani Urszula Sztuka-Polińska również podkreśliła fakt, jak ważne są szczepienia ochronne.

Ze statystyk wynika, że w województwie łódzkim zaszczepionych jest ponad 2 miliony osób, z czego pełny cykl szczepień przeszło około 940 tys. To jednak zdecydowanie za mało, aby uzyskać odporność zbiorową.

Zdjęcia (9)