W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstępne WZW

Na mocy porozumienia pomiędzy Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi a Fundacją Gwiazda Nadziei w 2019 roku rozpoczęła się realizacja programu edukacyjnego „Podstępne WZW”, którego celem jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Program adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa łódzkiego.

Logo Fundacji Gwiazda Nadziei, napis Podstępne WZW, młody mężczyzna w dżinsach i bluzie z kapturem w dynamicznej pozie tańca nowoczesnego

Program w województwie łódzkim

Edycję pilotażową Programu zainaugurowało szkolenie dla koordynatorów powiatowych i szkolnych, które odbyło się 6 lutego 2019 r. w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Na szkoleniu wykład „Zapobieganie zakażeniom HBV i HCV” zaprezentowała dr hab. med. prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego Anna Piekarska z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Łodzi.

W pilotażowej edycji programu edukacyjnego „Podstępne WZW” w roku szkolnym 2018/2019 udział wzięły 24 szkoły ponadpodstawowe z 19 powiatów województwa łódzkiego. Edukacją objęto 2333 uczniów z 98 klas I, II, III i IV. Informacje o programie otrzymało 294 rodziców.

W edycji programu w roku szkolnym 2019/2020 uczestniczyły 24 szkoły ponadpodstawowe z 11 powiatów województwa łódzkiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną część placówek nie zrealizowała założeń programowych. Pomimo trudności edukacją objęto 2348 uczniów ze 106 klas I, II, III i IV

Adresaci programu oceniają go pozytywnie. Przed realizacją programu większość młodzieży miała niewielką świadomość w zakresie profilaktyki WZW. Z ankiet przeprowadzonych przez uczniów wynika, że poprawiła się ich wiedza na temat dróg zakażenia wirusami HBV i HCV, działań profilaktycznych, mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia oraz motywacja do przeprowadzania badań profilaktycznych. Szczególnie korzystny jest wzrost świadomości młodzieży w zakresie ryzyka zakażenia WZW w salonach kosmetycznych w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych, tatuaży, piercingu, przekłuwania uszu.

Materiały dydaktyczne

Pomocne materiały znajdują się na stronie: www.gwiazdanadziei.pl/podstepne-wzw

{"register":{"columns":[]}}