W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień FAS 2021

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (alkoholowego zespołu płodowego). Ma on na celu uświadomienie skutków spożywania alkoholu w czasie ciąży. Dzień ten zwraca również uwagę na skalę problemu na całym świecie.

Grafika z tekstem: 9 września. Światowy Dzień FAS. W prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W tle zdjęcie kobiety w ciąży.

FAS jest (między innymi) trwałym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego dziecka przez alkohol etylowy spożywany przez matkę w okresie ciąży i karmienia. Zakres uszkodzeń jest zróżnicowany, ale zdarza się, że dziecko jest zahamowane w rozwoju w tak znacznym stopniu, że opóźnienie sytuuje je w wieku funkcjonalnie o połowę niższym niż formalny wiek biologiczny. Czyli, ktoś ma dwadzieścia lat, a funkcjonuje jak… dziesięciolatek.

Nie zawsze uszkodzenia te są łatwe do wykrycia. Niekiedy trzeba specjalistycznych diagnoz, aby wykryć rzeczywiste źródło stałych trudności, jakie dziecko napotyka w szkole, wśród rówieśników czy w otoczeniu sąsiedzkim. Niewykryty FAS często skutkuje poważnymi kłopotami w adaptacji: ludzie popełniają drastyczne błędy życiowe, często trafiają do więzienia albo wcześniej umierają. FAS i FAE (alkoholowy efekt płodowy, ang. fetal alcohol effect, odmiana FAS-u bez charakterystycznych fizycznych cech tego zespołu) są częstsze niż trisomia (zespół Downa). To najczęstsze uszkodzenia w życiu płodowym i niemowlęcym, któremu ulegają dzieci. Na szczęście dla Polski dotychczas liczba takich przypadków nie była tak duża, jak w wielu innych krajach, w których problem FAS jest bolesny i częsty. Nawet bogate kraje, jak Wielka Brytania, borykają się ze znaczną ilością dzieci uszkodzonych w łonie matki przez alkohol. Oczywiście pociąga to za sobą, oprócz ludzkiego cierpienia, także duże straty ekonomiczne.

Źródło: Podręcznik programu „Ars, czyli jak dbać o miłość?”

Program edukacyjny „Ars, czyli jak dbać o miłość?”

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi bierze udział w programie „Ars, czyli jak dbać o miłość?”, którego celem jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie. Więcej informacji tutaj.

{"register":{"columns":[]}}