W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

X Tydzień Świadomości Czerniaka

W dniach 14–20 czerwca trwa X Tydzień Świadomości Czerniaka.

Lupa skierowana na rękę ze znamieniem

Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, alarmuje, że wciąż notuje się stały wzrost zachorowalności na czerniaka w każdej grupie wiekowej. Wraz z wiekiem rośnie też umieralność – od 30% po 50. roku życia do nawet 70% u 80-latków. Pomimo wzrostu świadomości czerniaka wśród dorosłych, osoby dojrzałe rezygnują z ochrony skóry.
Kluczem do wyleczenia jest wczesne zgłoszenie do lekarza, szczególnie u osób w starszym wieku, a także dostęp do nowoczesnych terapii. W Polsce od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje ujednolicony program lekowy, uwzględniający również terapię adjuwantową. Znajomość i stosowanie Złotych Zasad Ochrony Skóry oraz ABCDE czerniaka, a także wczesna diagnoza mogą uratować życie.

Szczegółowe informacje na stronie Akademii Czerniaka.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi w ramach profilaktyki czerniaka realizuje program edukacyjny Znamię? Znam je!

Filmy edukacyjne

Z okazji X Tygodnia Świadomości Czerniaka Akademia Czerniaka opublikowała filmy edukacyjne, do których linki zamieszczamy poniżej.

Wideo