W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamię! Znam je?

Na mocy porozumienia pomiędzy Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi a Fundacją Gwiazda Nadziei w 2019 roku rozpoczęła się realizacja programu „Znamię! Znam je?”, której celem jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat nowotworu złośliwego skóry – czerniaka. Program jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa łódzkiego. 

Znamię! Znam je? Czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Logo Akademii Czerniaka, PTOCH

Edycję pilotażową zainaugurowało szkolenie dla koordynatorów powiatowych i szkolnych, które odbyło się 6 lutego 2019 r. w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Na szkoleniu wykład „Nowotwory skóry. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie” zaprezentował dr hab. n. med. Dariusz Nejc z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” w województwie łódzkim

W pilotażowej edycji programu edukacyjnego „Znamię! Znam je?” w roku szkolnym 2018/2019 udział wzięło 31 szkół ponadpodstawowych z 21 powiatów województwa łódzkiego. Edukacją objęto 3476 uczniów ze 150 klas I, II, III i IV. Informacje o programie otrzymało 833 rodziców.

W edycji programu w roku szkolnym 2019/2020 uczestniczyło 30 szkół ponadpodstawowych z 11 powiatów województwa łódzkiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną część placówek nie zrealizowała założeń programowych. Pomimo trudności edukacją objęto 3052 uczniów ze 135 klas I, II, III i IV.

Program został oceniony bardzo pozytywnie, zarówno przez odbiorców, jak i realizatorów. Materiały edukacyjne na wysokim poziomie merytorycznym, świetny film edukacyjny, opracowany przez młodych ludzi w sposób przystępny i atrakcyjny, przedstawia bardzo istotny problem profilaktyki czerniaka. Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w zajęciach. Program przyczynił się do podwyższenia wiedzy z zakresu chorób skóry i czerniaka u uczniów oraz u osób dorosłych. Ważne, aby już od najmłodszych lat uświadamiać młodych na temat konsekwencji nadmiernego korzystania z kąpieli słonecznych, wykształcić potrzebę regularnych badań profilaktycznych u specjalistów i umiejętność wczesnego rozpoznawania zmian skórnych, które można skutecznie leczyć.

Materiały pomocnicze

{"register":{"columns":[]}}