Powrót

Komunikat nr 1 o jakości wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Szastarka, gm. Szastarka, powiat kraśnicki

29.05.2026

Informuję, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku, po zapoznaniu się z cząstkowymi sprawozdaniami z badań próbek wody pobranych w dniu 26.05.2026 r. w ramach kontroli wewnętrznej z wyznaczonych na wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Szastarka punktów monitoringowych, stwierdził przekroczenia wartości parametru mikrobiologicznego, co stanowi naruszenie wymagań higienicznych i zdrowotnych oraz jest sprzeczne z obowiązującym w tym zakresie załącznikiem nr 1 część A tabela 1 oraz część C tabela 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

Pilny komunikat

W związku z powyższym, PPIS w Kraśniku wydał w dniu 28.05.2026 r. decyzję, w której stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi dostarczanej przez wodociąg Szastarka i nakazał:

  • podjęcie przez właściciela wodociągu skutecznych działań naprawczych, mających na celu doprowadzenie wody z przedmiotowego wodociągu do stanu zgodnego z przepisami;
  • niezwłoczne skuteczne poinformowanie wszystkich użytkowników wodociągu, że woda z tego wodociągu nie nadaje się do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów, produkcji żywności, mycia rąk i innych części ciała;
  • zapewnienie konsumentom korzystającym z tego wodociągu, wody do spożycia o odpowiedniej jakości zdrowotnej;
  • przedstawienie PPIS w Kraśniku harmonogramu realizacji działań naprawczych;
  • prowadzenie wewnętrznej kontroli jakości wody oraz niezwłoczne przekazywanie wyników badań do PPIS w Kraśniku.

 

Jednocześnie zezwolił na:

  • utrzymywanie instalacji wodociągowej w ruchu w celu przeprowadzenia działań naprawczych oraz korzystania z wody wyłącznie do spłukiwania toalet.

Ponownie dopuszczenie wody do spożycia nastąpi po uzyskaniu i przedłożeniu PPIS w Kraśniku pozytywnych wyników badań jakości wody.

Ze względu na zagrożenie zdrowia i życia decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wodociąg zbiorowego zaopatrzenia w wodę Szastarka zaopatruje w wodę ok. 1565 mieszkańców następujących miejscowości: Szastarka, Brzozówka, Brzozówka Kolonia.

Materiały

PISMO
{"register":{"columns":[]}}