W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pływalnie

Do zadań zarządzającego pływalnią należy:

  1. Ocena jakości wody na pływalniach, w tym wody doprowadzanej na pływalnię w przypadku, jeżeli woda doprowadzana nie pochodzi z systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę realizowanego przez przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne. Ocena ta dotyczy spełnienia wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych określonych w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia i jest dokonywana na podstawie:
  • bieżącej obserwacji wody na pływalni, która zawiera udokumentowane spostrzeżenia i podejmowane czynności,
  • systematycznego i udokumentowanego nadzoru pracy urządzeń oraz rejestrowania wyników pomiaru jakości wody na pływalni,
  • systematycznych i udokumentowanych badań jakości wody, prowadzonych zgodnie z harmonogramem ustalonym z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym oraz każdorazowo w przypadku wystąpienia sytuacji mogącej mieć wpływ na pogorszenie jakości wody na pływalni, w tym sytuacji wyłączenia z użytkowania zanieczyszczonej niecki, po przerwie eksploatacyjnej lub awarii, wyników badań przekazywanych w terminie 3 dni roboczych właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu wraz ze wskazaniem podejmowanych działań naprawczych w zakresie dot. parametrów określonych w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia.
  1. Ustalenia „Harmonogramu badań jakości wody” z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym.
  2. Badania jakości wody na pływalni wykonywanych przez laboratoria, które uzyskały akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na wykonywanie badań odpowiadających metodykom referencyjnym (załącznik Nr 4) w zakresie i z częstotliwości określonej w załączniku Nr 3 do rozporządzenia.

Ponadto na zarządzającego pływalnią został nałożony obowiązek, informowania ludności o jakości wody na pływalniach, w komunikacie umieszczanym na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej (jeżeli taka strona jest prowadzona).

Powyższy komunikat powinien zawierać informacje o:

  • ostatniej zbiorczej rocznej ocenie, dokonanej przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego (corocznie dla każdej funkcjonującej pływalni),
  • spełnieniu przez wodę na pływalni wymagań określonych w rozporządzeniu lub aktualnych przekroczeniach dopuszczalnych wartości parametrów wynikających z oceny dokonywanej przez zarządzającego pływalnią,
  • podjętych działaniach naprawczych oraz o planowanym terminie doprowadzenia jakości wody na pływalni do odpowiednich wymagań, w przypadku niespełnienia wymagań jakościowych, jakim powinna odpowiadać woda na pływalni.

Okres ciągłego dokumentowania spełnienia przez wodę na pływalni wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych, określonych w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia, określa zarządzający pływalnią, przy czym nie może on być krótszy niż 3 lata.

Zadania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje zbiorczej rocznej oceny poprzez analizę:

  1. Parametrów jakości wody na pływalni ocenionych na podstawie wyników.
  2. Bieżącej obserwacji jakości wody na pływalni, prowadzonej przez zarządzającego pływalnią.
  3. Pomiarów automatycznych.
  4. Badań wody na pływalni wykonywanych przez zarządzającego pływalnią, zgodnie z określonym zakresem i częstotliwością.
  5. Zastosowanych metodyk referencyjnych.
  6. Wyników badań wody na pływalni wykonywanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przed wydaniem oceny.

Badaniom na pływalni podlega woda:

  • wprowadzana do niecki z systemu cyrkulacji;
  • w nieckach basenowych z uwzględnieniem brodzików do zabaw dziecięcych;
  • w nieckach basenowych wyposażonych w urządzenia wytwarzające aerozol wodno-powietrzny;
  • w nieckach basenowych udostępnianych do nauki pływania dla niemowląt i małych dzieci do lat 3;
  • w natryskach – przynajmniej z 1 na 10 natrysków.

Ponadto, zarządzający pływalnią dokonuje oceny jakości wody doprowadzanej na pływalnię – jeżeli nie jest ona doprowadzana z systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę realizowanego przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1437 ze zm.)

Woda na pływalniach powinna spełniać wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2016)

Materiały

Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach
wyt​_GIS​_woda​_plywalnie.pdf 0.24MB
{"register":{"columns":[]}}