W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22-26.11 - Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

21.11.2023

W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż doceniając zasługi honorowych dawców krwi ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22 – 26 listopada. Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. To wtedy Polski Czerwony Krzyż podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei.

Dłonie pomiędzy którymi są wycięte z papieru krople krwi, które łączą się w serce

Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Odpowiada m.in. za rozprowadzanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla do płuc, rozprowadzanie substancji odżywczych wchłoniętych z przewodu pokarmowego, odprowadzanie produktów przemiany materii do nerek i gruczołów potowych, udział w reakcjach odpornościowych oraz udział w procesach krzepnięcia zabezpieczających przed utratą krwi. Krew jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Jedynym źródłem krwi są zdrowi i wrażliwi ludzie. Oddając krew ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.

Podstawową zasadą honorowego krwiodawstwa jest możliwość oddawania krwi wyłącznie przez osoby w pełni zdrowe. Istnieją przeciwskazania, które czasowo lub trwale dyskwalifikują Dawcę z możliwości jej oddania.

Dawcą krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Zabieg pobrania krwi lub jej składników jest bezbolesny. Niektórzy mogą odczuwać chwilowy dyskomfort podczas wprowadzania igły do żyły, nie trwa to jednak dłużej niż kilka chwil. Po oddaniu krwi również nie powinno być żadnych przykrych doznań, pod warunkiem zastosowania się do wskazań personelu medycznego.

Honorowym Dawcom Krwi przysługuje szereg przywilejów i uprawnień (między innymi odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa w zeznaniu podatkowym).

Zachęcamy do odwiedzenia strony Narodowego Centrum Krwi: https://www.gov.pl/web/nck

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}