W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 marca - Światowy Dzień Słuchu

01.03.2024

Światowy Dzień Słuchu (ang. World Hearing Day) obchodzony jest corocznie 3 marca, aby zwrócić uwagę na znaczenie dbania o zdrowie słuchu oraz na problem utraty słuchu, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie.

Kobieta w koralowej sukience przykłada dłonie do uszu

Światowy Dzień Słuchu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2007 roku i od tamtej pory jest corocznie obchodzony w celu podkreślenia znaczenia profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu.

Każdego roku WHO wybiera temat przewodni, który koncentruje uwagę na konkretnym aspekcie zdrowia słuchu. Tegoroczne hasło „Zmiana sposobu myślenia: sprawmy, aby pielęgnacja uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!” wzywa do globalnej solidarności i działań na rzecz poprawy zdrowia słuchu ludzi na całym świecie. Temat ten podkreśla konieczność zapewnienia równego dostępu do profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji w zakresie zdrowia słuchu dla wszystkich osób na świecie, niezależnie od ich wieku, płci czy pochodzenia społecznego.

W Polsce również obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu każdego roku 3 marca. W ramach obchodów organizowane są różnego rodzaju akcje i kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na problem utraty słuchu oraz edukację społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia zaburzeń słuchu. W naszym kraju działa wiele organizacji zajmujących się problematyką zdrowia słuchu, między innymi jest Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologiczne, Polskie Towarzystwo Audiologiczne czy Polska Fundacja Osób Słabosłyszących.

W ramach obchodów Światowego Dnia Słuchu w Polsce organizowane są m.in. bezpłatne badania słuchu, spotkania z lekarzami specjalistami, kampanie edukacyjne w szkołach i na uczelniach, a także konferencje i seminaria dotyczące problemów związanych z utratą słuchu i sposobami ich zapobiegania.

Ważne jest, aby coraz więcej osób zdawało sobie sprawę z problemu utraty słuchu oraz korzyści wynikających z regularnych badań słuchu i wczesnego wykrywania ewentualnych zaburzeń.

{"register":{"columns":[]}}