W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co pyli w MARCU - intensywnie leszczyna i olcha. Co jeszcze ?

06.03.2024

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią przybywa alergenów. To czas spacerów i innych aktywności na świeżym powietrzu, ale czy na pewno dla każdego? Co nie pozwoli alergikom w pełni cieszyć się z nadchodzącej pory roku? Sprawdźmy co pyli w marcu oprócz leszczyny i olszy.

Kobieta w fioletowej koszuli zakrywa dłońmi usta i nos

W marcu intensywnie pylą drzewa: leszczyna i olsza. Z końcem miesiąca zaczynają swój okres pylenia brzoza i topola, z czego ta druga w większym natężeniu. Jest to miesiąc, kiedy jeszcze nie mamy do czynienia z pyłkami traw. Marzec to także czas, kiedy w powietrzu są alergeny Cladosporium, jednak w małym stężeniu. 

Jakie drzewa pylą w marcu najbardziej?

  • leszczyna – zaczyna pylić z początkiem stycznia, szczyt osiąga w drugiej połowie lutego, utrzymuje się on do początku marca;
  • olsza – zaczyna pylić z początkiem stycznia, szczyt osiąga w drugiej połowie lutego, utrzymuje się on do końca marca;
  • cis – duże stężenie pyłków występuje pod koniec marca i w kwietniu;
  • topola – od połowy marca do kwietnia jej pyłki unoszą się powietrzu;
  • wierzba – od drugiej połowy marca do końca kwietnia zaczyna intensywnie pylić.

Alergia czy infekcja? Tak je odróżnisz

Aby mieć pewność, że występujące objawy nie są symptomami infekcji wirusowej lub bakteryjnej, tylko reakcją układu immunologicznego na alergen, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa.

Specjalista może zlecić przeprowadzenie testów skórnych, które są szczególnie miarodajne w przypadku wziewnych alergenów, lub badania krwi z oznaczeniem wysokości stężenia przeciwciał IgE konkretnych alergenów. Badania przeprowadza się poza okresem pylenia roślin, na które możemy być uczuleni.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}