W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

HASHIMOTO - dieta i zdrowy styl życia przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy

26.09.2023

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego (tarczycy), to choroba, której objawy nie są charakterystyczne, dlatego jej diagnostyka nie jest łatwa. Leczenie sprowadza się głównie do usuwania skutków choroby, a nie jej przyczyny, ponieważ ta jest trudna do ustalenia. Pacjenci zmagający się z chorobą Hashimoto do końca życia muszą przyjmować specjalne leki i być pod kontrolą endokrynologa. Poza tym powinni stosować odpowiednią dietę, która jest ważnym elementem wspomagającym terapię.

Grafika przedstawia tarczycę z rozświetlonym obszarem wokoło szyi.

Hashimoto - dieta i zdrowy styl życia

W ostatnich latach wiele kobiet otrzymało diagnozę tej choroby. Część słusznie, natomiast część musi zmagać się ze społeczną „łatką”. A prawda jest taka, że ten zbiór objawów (podobnie jak w przypadku fibromialgii), w których ciało reaguje autoagresywnie na jakiś czynnik zewnętrzny, może być powodowany przez jedzenie. To z kolei pokazuje, że można, a nawet trzeba, podjąć próbę wyleczenia choroby poprzez radykalną zmianę diety, zanim ta łatka przylgnie już do nas na zawsze.

Oprócz wizyty u endokrynologa, który kieruje terapią w przypadku choroby Hashimoto, powinniśmy więc zadbać o zmianę stylu życia. Dieta powinna być dopasowana do stanu zdrowia, trybu pracy, wieku i płci.

Co jeść w przypadku Hashimoto? Odżywianie bogate w grupę konkretnych składników, które są potrzebne do produkcji oraz metabolizmu hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) to nasz punkt wyjściowy!

Nie zapominajcie też o tym, jak ważne jest wzbogacenie diety w składniki o działaniu przeciwzapalnym, czyli bogactwo magnezu i żelaza.

Pamiętajmy, że przy niedoczynności tarczycy nie należy przesadzać z ilością dostarczanych kalorii. Wysokoenergetyczne orzechy smakują, ale lubią też tuczyć. Uzupełniaj więc swój sposób odżywiania w potrzebne składniki w sposób zrównoważony. Co ważne, nie stosuj jednak diet niskokalorycznych i ubogich w białko, które mogą ograniczyć wydzielanie hormonów tarczycy. Dlaczego? To z kolei spowolni metabolizm organizmu. Warto jeść produkty bogate w białko.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}