W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Morsowanie czyli zimowe kąpiele na świeżym powietrzu

12.02.2024

Morsowanie cieszy się coraz większą popularnością. Choć ta forma aktywności znana jest od tysiącleci, aktualnie wyraźnie przybywa miłośników kąpieli w zimnej wodzie. Ich zwolennicy wskazują na liczne korzyści, jakie mają przynosić dla zdrowia. Jednak choć niewątpliwie może być ciekawą przygodą, wiele osób zastanawia się, czy morsowanie jest bezpieczne.

Pomost z drabinką nad jeziorem przysypany śniegiem i lodem

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych aktywności fizycznych, również wchodzenie do wody o niskiej temperaturze może być ryzykowne. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas morsowania.

Zalety morsowania

Zanurzenie w zimnej wodzie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co jest dla organizmu szokiem. Przekłada się on na wzrost naszej odporności na choroby i infekcje, hartuje i wzmacnia organizm. Adaptujemy się do zmian temperatur i wymagających warunków pogodowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. U osób regularnie morsujących odpowiedź układu immunologicznego jest zwiększona i rzadziej dochodzi u nich do zakażeń układu oddechowego. Redukcja stanów zapalnych to kolejna korzyść z morsowania. W rozszerzonych wskutek działania zimna naczyniach krwionośnych krew łatwiej przenosi substancje odżywcze do tkanek, dzięki czemu szybciej się regenerują i leczą występujące stany zapalne.

Jakie zalety ma jeszcze morsowanie? Zimne kąpiele usprawniają krążenie, przez co dodają nam energii i poprawiają samopoczucie. Także poziom stresu ulega obniżeniu. Przyczynia się do tego wzrost adaptacji do zimnej wody, na skutek czego spada napięcie mięśniowe, mniej odczuwalne jest zmęczenie. Polepszeniu ulega także nastrój dzięki produkcji endorfin zwanych „hormonami szczęścia”. Morsowanie obniżania też odczucie bólu, stąd znalazło zastosowanie w jego uśmierzaniu przy niektórych chorobach, pomagając przynosić ulgę cierpiącym pacjentom. Zimne kąpiele powodują także pozytywne zmiany w gospodarce hormonalnej, co także przekłada się na wigor, lepsze samopoczucie i więcej energii do działania.

Kto nie powinien morsować?

Można spotkać się z opiniami, jakoby morsowanie było aktywnością dla każdego, niezależnie od wieku. Jest to po części prawda, jednak warto być świadomym, że istnieją przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zanurzeniu się w zimnej wodzie. Są to przede wszystkim:

  • choroby serca i układu krążenia, np. nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • padaczka,
  • przebyty zawał serca lub udar mózgu,
  • niedoczynność tarczycy,
  • schorzenia nerek,
  • ciąża,
  • choroby infekcyjne lub wirusowe.

Warto również podkreślić, że osoby borykające się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem morsowania.

{"register":{"columns":[]}}