W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Movember 23 - KOLONOSKOPIA #zdrowiejesienią

22.11.2023

Kolonoskopia jest badaniem, polegającym na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą wprowadzonego przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą, który przekazuje obraz do komputera. Do tego celu służy giętki aparat o średnicy 10 mm zwany kolonoskopem.

Mężczyzna oczekujący na wizytę lekarską

Poprzez aparat podaje się powietrze, aby dzięki rozdęciu jelita uwidocznić jego ścianę i prawidłowo ocenić stan błony śluzowej. W trakcie badania, jeżeli jest taka potrzeba, pobiera się wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego, czyli oceny tkanek pod mikroskopem. W czasie badania można również wykonać proste zabiegi endoskopowe np. usunięcia polipów.

Kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku nowotworu jelita grubego. Każdy, kto ukończył 50 lat, powinien się na nią zapisać (osoby, u których w rodzinie stwierdzono przypadki tego typu nowotworu, powinny wykonać kolonoskopię około 40-tego roku życia). 
Rak jelita grubego początkowo rozwija się całkowicie bezobjawowo. Późne wykrycie daje nikłe szanse na wyleczenie, natomiast wczesne postawienie diagnozy pozwala na pełny powrót do zdrowia. Dzięki prostemu badaniu endoskopem można nie tylko wykrywać zmiany, ale i zapobiegać rozwojowi raka poprzez usuwanie polipów (są to guzki, które czasem przekształcają się w nowotwór). 
Kolonoskopię należy wykonywać zwykle co 10 lat, częściej (co 1-3 lata) w przypadkach , gdy wcześniej wykryto i usunięto jakieś niepokojące zmiany.

Do wykonania kolonoskopii powinny skłonić takie dolegliwości jak: przewlekłe zaparcia lub biegunki, występujące naprzemiennie zaparcia i biegunki, bolesne i nieregularne wypróżnienia, zmiany wyglądu stolca, uciążliwe bóle brzucha, niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, nagła utrata masy ciała, krew w stolcu, krwawienie z odbytu, dodatni wynik testu na obecności krwi utajonej w kale.
Kolonoskopia będzie pomocna w ustaleniu przyczyn tych objawów.

Regularne kolonoskopie wskazane są w celu monitorowania stanu jelita grubego u osób z przewlekłymi chorobami zapalnymi m.in. chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ponadto kontrolnie badaniu powinny się poddawać osoby ze stwierdzonymi uchyłkami jelita grubego oraz osoby w trakcie leczenia schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub po jego zakończeniu.

Przebieg procedury kolonoskopii można obejżeć w poniższym video (film w języku angielskim). 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}