W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OWSICA - powracający problem

03.10.2023

Owsiki to robaki pasożytujące w jelicie grubym człowieka. Są najbardziej rozpowszechnionymi pasożytami, zwłaszcza u dzieci. Chorobie sprzyjają miejsca, gdzie dzieci kontaktują się ze sobą, korzystają z tych samych sprzętów i tych samych toalet. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie rąk wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkiem.

Zdjęcie chłopca w wieku około 5 lat w musztardowych spodniach oraz bluzie w zielone paski

Owsica jest inwazyjną choroba jelita grubego, najczęściej występuje u dzieci, choć może dotyczyć osób w każdym wieku. Czynnikiem wywołującym chorobę jest owsik (nicień) występujący wyłącznie u ludzi. Osobniki dorosłe mają następujące rozmiar: długość 3-5 mm i średnica 0,1-0,2 mm samce, natomiast samice długość 9-12 mm i średnica 0,3-0,5 mm.

Drogami szerzenia owsicy

Jest to przede wszystkim droga pokarmowa - poprzez przeniesienie do jamy ustnej i połknięcie jaj owsika z zanieczyszczonych rąk i przedmiotów, w szczególności pościeli, bielizny, ręczników, zabawek oraz zanieczyszczonej jajami żywności. Świąd odbytu, spowodowany przez wędrujące samice i ich wydzieliny oraz otoczkę składanych jaj, prowokuje drapanie i przenoszenie jaj na dłonie i pod paznokcie, a z rąk na inne części ciała, przedmioty i żywność.

Objawami tej choroby jest:

  • świąd okolicy odbytu,
  • bóle brzucha, nudności,
  • utrata apetytu,
  • nadmierna pobudliwość,
  • bezsenność.

Małe dzieci m.in. ze względu na nawyk  ssania palców łatwo ulegają reinwazji. Również nawyk obgryzania paznokci zwiększa zagrożenie zarażeniem.

Jaja owsików mogą także przenosić się za pośrednictwem kurzu - inwazja drogą inhalacyjną.

Zapobieganie i zwalczanie

  • unieszkodliwienie źródła poprzez leczenie wszystkich pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z zakażonym lub pozostających w bliskim kontakcie (w przedszkolu, klasie szkolnej),
  • przecięcie dróg szerzenia  - przestrzeganie zasad higieny osobistej: mycie rąk szczególnie przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków, oraz po wyjściu z toalety, obcinanie krótko paznokci, korzystanie z pryszniców i unikanie kąpieli w wannie,
  • regularna zmiana pościeli, bielizny osobistej oraz ręczników, w trakcie leczenia codzienna (prać na gorąco).
  • osoby zarażone powinny spać w majtkach w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się jaj.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}