W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pies w lokalu gastronomicznym

27.02.2024

Psy zajmują coraz ważniejsze miejsce w naszym życiu i coraz częściej są traktowane bardziej jak członkowie rodziny niż zwierzęta użytkowe. Chcemy, aby towarzyszyły nam w codziennym życiu, a coraz więcej właścicieli lokali gastronomicznych zgadza się na ich obecność. Dowiedz się, czy możesz wejść z psem do restauracji i czy regulują to przepisy prawa.

Pies siedzący z właścicielem przy kawiarnianym stoliku patrzy na ciastko leżące na talerzu

W polskim prawie nie ma zapisu dotyczącego zakazu bądź nakazu wprowadzania psa do restauracji. Oznacza to, że jednostką, która decyduje w tej materii, jest właściciel lokalu. Od niego zależy, czy jego goście będą mogli przychodzić na posiłek z psem. Wyjątkiem jest pies asystujący osobie z niepełnosprawnością.

Zgodnie z przepisami osoba z niepełnosprawnością zawsze może wejść do lokalu z psem asystującym. Mówi o tym art. 20a Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W pozostałych przypadkach to zawsze decyzja właściciela danego sklepu czy restauracji, który odpowiada za bezpieczeństwo żywności

Pies w restauracji - co mówią przepisy i sanepid?

Choć faktyczny stan rzeczy może nie zadowalać wielu właścicieli czworonogów, o tym, czy pies w restauracji jest mile widziany, czy też nie, decyduje właściciel lokalu. Nie ma żadnych formalnych przepisów zakazujących wstępu psom do restauracji, kawiarni czy baru. Z tego powodu w polskich miastach coraz więcej jest lokali, które pozwalają na obecność czworonogów.

Sanepid nie reguluje zasad, na jakich zwierzęta mogą przebywać w restauracji czy kawiarni, dlatego zasłanianie się pracowników danego miejsca przepisami jest po prostu wygodną wymówką, a czasem wynikiem nieodpowiedniego przeszkolenia personelu.

Istnieje jednak pewien wyjątek od reguły mówiącej o dowolności wpuszczania czworonogów do lokalu. Restauracja ma bowiem obowiązek wpuścić na salę psa–przewodnika, w dodatku nie tylko w sytuacji, gdy wchodzi z nim osoba niepełnosprawna, lecz także gdy przebywa on pod opieką swojego tresera.

Pies w restauracji

Przepisy nie mówią również o konieczności uzasadnienia zakazu przebywania psów w restauracji. Jednak część właścicieli decyduje się na zamieszczenie stosownego punktu w regulaminie danego miejsca. Znacznie lepiej brzmi bowiem wyjaśnienie o trosce o gości, np. czujących się niekomfortowo w towarzystwie czworonogów lub możliwych alergiach niektórych osób, niż szorstkie „nie bo nie”.

Niektórzy właściciele lokali decydują się na wpuszczanie jedynie czworonogów o niewielkich gabarytach, dlatego jeśli na drzwiach restauracji nie widnieje żadne oznaczenie o możliwości wejścia z pupilem, najlepiej zapytać o to jej pracowników.

Warto wiedzieć też, że zgodnie z wymaganiami Sanepidu restauracja ma obowiązek zabezpieczenia żywności w taki sposób, aby nie została ona zanieczyszczona, w tym również przez psa. Ze względu na ten przepis, nawet jeśli trafi się do restauracji przyjaznej psom, pupil z pewnością nie będzie mógł odwiedzić jej zaplecza, ani żadnego innego miejsca, w którym przyrządzane są potrawy.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}