W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

23.10.2023

W dniach 23-29 października obchodzony jest Światowy Tydzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym roku wiodącym hasłem, wybranym przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), jest: „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”.

Kaski budowlane, poziomica oraz klucz do śrub

Według wstępnych danych GUS w Polsce w 2022 r. zgłoszono ok. 66,6 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w tym 365 osób w wypadkach ciężkich i 180 osób w wypadkach śmiertelnych). Choć jest to o 3,2% mniej niż w 2021 r., to nadal wypadki przy pracy stanowią poważny problem zarówno zdrowotny, ekonomiczny, jak i społeczny. Do wypadków śmiertelnych i ciężkich najczęściej dochodzi wśród osób ze stażem pracy 1 rok i mniej (w Polsce w tej grupie jest pow. 30% wypadków - wg GUS, 2021). Od lat dane GUS wykazują, że najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Podczas Europejskiego Tygodnia w całej Europie odbywają się przedsięwzięcia poświęcone zagadnieniom związanymi z tematyką kampanii i mają na celu zwiększanie wiedzy na temat znaczenia aktywnego i opartego na uczestnictwie zarządzania problematyką ezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy.

W Polsce podstawowym aktem prawnym, mówiącym o prawie do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jest Konstytucja RP. Sposób realizacji tego prawa określa ustawa, jaką jest Kodeks Pracy. Podstawowe uregulowania kodeksowe w zakresie bhp znajdują się w dziale X kodeksu dotyczącym bhp, w dziale VII dotyczącym ochrony pracy kobiet i w dziale IX dotyczącym ochrony pracy młodocianych. System organizacyjny ochrony pracy można podzielić na ogólnokrajowy i zakładowy.

Do pierwszego zalicza się parlament, rząd i inne urzędy państwowe, państwowe organy nadzoru i kontroli, które mają zróżnicowane zadania. Organami nadzoru i kontroli są Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Urząd Dozoru Technicznego oraz sądy i prokuratura. Istotną rolę w systemie organizacyjnym bhp pełni Rada Ochrony Pracy, która działa przy Sejmie RP i nadzoruje Państwową Inspekcję Pracy.

{"register":{"columns":[]}}