W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żele antybakteryjne. Tydzień higieny rąk. #twojezdrowiewtwoichrękach

12.07.2023

Higiena dłoni jest najprostszym sposobem ochrony przed infekcjami i zakażeniami. Dłońmi dotykamy w ciągu dnia wielu różnych powierzchni, których przykładami są blaty biurka, klamki do drzwi, klawisze klawiatury laptopa, czy poręcze w autobusach. Grzeczną formą przywitania się jest wzajemne podanie i uściśnięcie dłoni.

Namydlone dłonie pokryte grubą ilością piany

Patrząc od drugiej strony, na wymienionych powierzchniach żyją różnorodne bakterie i wirusy, które czekają na dogodną sytuację, aby wniknąć do organizmu. Chociaż większość drobnoustrojów nie jest groźna, są szczepy, które powodują poważne choroby. Do infekcji dojdzie wówczas, gdy za pomocą brudnej dłoni mikroorganizmy zostaną przeniesione w rejon ust i nosa.

Żele antybakteryjne i płyny dezynfekujące

to łatwe w użyciu preparaty, które pomagają dbać o higienę skóry dłoni, gdy dostęp do wody i mydła jest ograniczony. Warto wiedzieć, jak właściwie dobrać skuteczny preparat, a także, w jaki sposób prawidłowo z niego korzystać. Poniższa galeria przybliża ten szeroki temat.

Jakie są rodzaje produktów odkażających?

Jest kilka rodzajów produktów o działaniu dezynfekującym:

  • żel antybakteryjny – ma konsystencję kisielu,
  • chusteczki antybakteryjne – są nasączone są substancjami odkażającymi,
  • płyn antybakteryjny – to przeważnie rozcieńczony środek o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym,
  • mydło antybakteryjne – to produkt, który zawiera substancje o działaniu antybakteryjnym.

Po co stosować żel antybakteryjny?

Żel antybakteryjny do rąk powstał, aby umożliwić mycie skóry dłoni bez użycia wody i mydła. Mała tubka zmieści się w torebce i przyda podczas podróży, na spacerze z dzieckiem, czy po skorzystaniu z publicznej toalety. Umycie dłoni żelem antybakteryjnym jest niezbędne przed posiłkiem, który spożywamy w miejscu bez dostępu do umywalki.

Żelu antybakteryjny oczyszcza i dezynfekuje skórę dłoni, co zapobiega zakażeniom i infekcjom, oraz chroni przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych patogenów. Zastosowanie żelu dodatkowo odświeża ręce.

Jak korzystać z żelu antybakteryjnego?

Porcję żelu należy wylać na skórę dłoni i dokładnie pocierać dłońmi przez ok. 30-60 sekund, do momentu, aż żel wyparuje (ta właściwość wynika z wysokiego stężenia alkoholu). Oczyszczając ręce, nie można zapomnieć o przestrzeniach między palcami, miejscem pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, środkiem dłoni i opuszkami palców.

Czy żel antybakteryjny jest skuteczny?

O skuteczności żelu antybakteryjnego decyduje jego skład. Im wyższa, procentowa zawartość w nim alkoholu, tym silniejsze działanie. Etanol ma udowodnioną badaniami, lepszą skuteczność niwelowania wirusów niż alkohol izopropylowy. W kontekście zwalczania koronawirusa także ma efektywne działanie.

Należy podkreślić, że podstawową zasadą chroniącą przez zakażeniem, jest mycie dłoni wodą z mydłem. Jeśli po osuszeniu ich ręcznikiem papierowym, skorzystamy z żelu antybakteryjnego, pewność, że dłonie są zdezynfekowane jest bardzo wysoka.

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażone na ogromne ryzyko infekcji.

Dlaczego trzeba myć ręce?

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 proc. bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebne jest niecała minuta.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.  

Zalety mycia rąk

Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób by zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń, niestety często jest bagatelizowany. A przede wszystkim mycie rąk pozwala usunąć z powierzchni rąk m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}