W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaplątani w sieci - czym jest siecioholizm

06.10.2023

Czym jest uzależnienie od sieci ? Najprościej można powiedzieć, że uzależnienie od komputera lub sieci internetowej polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera bądź z Internetu w sposób, który powoduje szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń i/lub u otoczenia.

Kobiece dłonie trzymające w rękach telefon komórkowy. Nadgarstki związane kablem do ładowania telefonu.

Jak zachowuje się osoba uzależniona od Internetu?

W przypadku dzieci uzależnionych od internetu mają one problemy z koncentracją. Zaczynją zaniedbywać obowiązki domowe i szkolne, tracą kontakt z rówieśnikami, znajomymi i nierzadko rezygnują z zainteresowań, by spędzać czas w sieci. Z powodu internetu dziecko zaczyna mniej jeść, a nawet rzadziej wychodzi do toalety i staje się rozdrażnione. Często traci rachubę czasu i nie wie, ile dokładnie godzin poświęca korzystanie z internetu.

Uzależnienie od sieci w przypadku osób dorosłych ma podobne objawy jak u dzieci. Dorośli siecioholicy muszą coraz dłużej korzystać z internetu, by odczuć satysfakcję. Również tracą rachubę czasu i odczuwają silną potrzebę, a nawet przymus psychiczny, by „sprawdzić coś” w internecie. Brak możliwości korzystania z internetu pogarsza ich samopoczucie i bywa przyczyną agresji.

Siecioholizm, Sieciozależność, Cyberzależność, Infoholizm, Infozależność

Rozwój uzależnienia od Internetu związany jest z pojawiającym się poczuciem, że korzystanie z sieci pomaga w odprężeniu i zredukowaniu dyskomfortu psychicznego związanego ze stresem dnia codziennego, napięciem, lękiem, czy poczuciem osamotnienia. Tym samym korzystanie z Internetu staje się coraz częstsze i służy regulowaniu stanów emocjonalnych prowadząc do mechanizmu błędnego koła. Ponieważ w konsekwencji dochodzi do ograniczania kontaktów społecznych na rzecz kontaktów wirtualnych, nasilają się tendencje izolacyjne i poczucie osamotnienia, tendencje ucieczkowe z sytuacji trudnych i problemowych w realnym świecie i w efekcie nasila się dyskomfort psychiczny, który zostaje rozładowywany przez zwiększanie czasu korzystania z Internetu.

Walka z uzależnieniem od internetu

Najważniejszym orężem w walce z internetowym uzależnieniem jest psychoterapia. Proces leczenia opiera się na zmianie nawyków korzystania z internetu, co ma stopniowo przywrócić w życiu pacjenta miejsce na inne, niewirtualne rozrywki, aktywności i relacje.Ponieważ w dzisiejszych czasach nie sposób wyeliminować kontaktu z komputerem stosuje się harmonogram korzystania z sieci, zmierzając do tego, by kontakty z internetem były raczej krótsze, a częstsze, niż wielogodzinne sesje. 
Pomocne są także techniki kształtujące nowe zachowania związane z korzystaniem z komputera, takie jak notowanie internetowych aktywności w dzienniku, zmienianie pór korzystania z sieci, czy trening stopniowego wydłużania przerw w dostępie do internetu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}