W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapobieganie zimowym urazom

11.01.2024

Zima to okres, podczas którego znacznie łatwiej o urazy. Zazwyczaj są one spowodowane poślizgnięciem się na oblodzonej powierzchni lub powstają podczas uprawiania zimowych sportów. Poniżej przedstawiamy sposoby na radzenie sobie z kontuzjami zimowymi, skuteczne metody ich leczenia oraz jak im zapobiegać.

Mężczyzna z szuflą do odśnieżania opiera na niej nogę

Najczęstsze kontuzje w sportach zimowych

Zimą zwiększa się ryzyko kontuzji spowodowanych upadkiem na śliskiej nawierzchni. W wyniku takich urazów dochodzi do stłuczeń, zwichnięć i skręceń oraz rzadziej – złamań. Szczególnie narażone na tego typu obrażenia są osoby uprawiające sporty zimowe.

Jednym z najpopularniejszych sportów zimowych jest jazda na nartach, którą uprawia ponad 4 mln Polaków. Jest to przyjemny sport, który jednak niesie ze sobą ryzyko. Dochodzi do około 3 tys. wypadków narciarskich podczas sezonu. Najbardziej typowe są urazy stawu kolanowego oraz stłuczenia i złamania w obrębie nóg. Wypadkom ulegają najczęściej młodzież i młodzi dorośli poniżej 30. roku życia.

Inną specyficzną grupą zimowych sportowców są snowboardziści. Wśród nich najczęściej dochodzi do kontuzji barków i nadgarstków.

Kolejnym niebezpieczeństwem zimą są śliskie nawierzchnie. Szczególnie należy dbać o swoje bezpieczeństwo podczas łyżwiarstwa na zamrożonych jeziorach, ponieważ może dojść do załamania tafli lodu i podtopienia w lodowatej wodzie. 

Pierwsza pomoc przy zimowych urazach

Tak jak przy innych urazach, pierwsza pomoc przy kontuzjach na lodzie jest niezwykle istotna. Pozwala na szybką reakcję medyków, skuteczniejsze leczenie i powrót do zdrowia.

Po upadku na śliskiej powierzchni należy ocenić sytuację. Jeśli uraz nie powoduje dotkliwego bólu, mogło dojść tylko do łagodnego uszkodzenia tkanek. Zazwyczaj objawia się to stłuczeniem i wystąpieniem bolesnych siniaków.

W takiej sytuacji można zastosować ,srodki, które wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Leczenie siniaków i opuchlizny w domowych warunkach najlepiej rozpocząć chłodnymi okładami.

Jeśli po upadku odczuwa się ból w obrębie stawu, można wykorzystać maści i żele zawierające substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeżeli jednak dolegliwości bólowe trwają kilka dni od urazu, a stosowanie maści nie daje ulgi, to warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość poważniejszego urazu.

W przypadku odczuwania ograniczenia ruchomości i silnego, ostrego bólu po upadku, należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem lub udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Może to być sygnał zwichnięcia lub złamania kończyny, które wymagają konsultacji lekarskiej. 

Najważniejsze zasady profilaktyki zimowych urazów:

Odpowiedni ubiór i sprzęt – odpowiedni strój na ferie zimowe składa się z kilku warstw: bielizny termoochronnej, ubioru z naturalnych materiałów typu bawełna oraz wiatro- i wodoodpornego okrycia wierzchniego. Aby zapobiec wychłodzeniu i odmrożeniom zimą, zawsze należy nosić czapkę na głowie i rękawiczki na dłoniach. Kask w narciarstwie i snowboardzie to podstawowy element sprzętu ochronnego, którego nie powinno się w żadnym wypadku zdejmować podczas aktywności.
Technika uprawiania sportu – przygotowanie fizyczne i techniczne przed sezonem zimowym powinno być obowiązkowe. Jazda na nartach i snowboardzie jest wymagającym sportem dla organizmu. Dlatego przez cały rok powinno się dbać o budowanie wytrzymałości fizycznej oraz o utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Przed pierwszym zjazdem warto przypomnieć sobie podstawowe techniki jazdy, skręcania i hamowania, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Unikanie ryzyka – uprawianie niebezpiecznego sportu, jakim jest łyżwiarstwo, narciarstwo czy jazda na snowboardzie, wymaga postawy pełnej uważności i ostrożności. Świadomość otoczenia i przewidywanie ruchów to kluczowe elementy bezpieczeństwa. Nie powinno się wybierać wymagających tras, będąc zmęczonym lub niewyspanym, aby uniknąć wypadku. Nie wolno uprawiać tych sportów pod wpływem alkoholu.
Rozgrzewka – jest to obowiązkowy element każdej aktywności fizycznej, który zmniejsza ryzyko pojawienia się urazów. Kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych i odpowiednie rozciąganie uelastycznia ścięgna, więzadła i stawy, co chroni je przed uszkodzeniem. Rozgrzanie mięśni jest kluczowym elementem zdrowej aktywności fizycznej.
Kompleksowa dieta – zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle istotnym elementem uprawiania sportu. Zapewnia wysoką wydolność organizmu i pozwala na zdrową aktywność fizyczną.
Suplementacja dla zdrowych kości i stawów - chcąc wesprzeć prawidłowe funkcje kości i stawów przed sezonem zimowym, można rozważyć dodatkową suplementację kolagenem, najlepiej w połączeniu z witaminą C, który jest naturalnym składnikiem ścięgien, więzadeł i kości.

{"register":{"columns":[]}}