W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30, 29, 28… rozpoczęliśmy finałowe odliczanie do WUF11

27.05.2022

30 dni – tyle czasu zostało do rozpoczęcia 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) – największego na świecie wydarzenia poświęconego rozwojowi miast. – Za mną widzą Państwo wielki plac budowy, na którym powstają konstrukcje, które będą spójną przestrzenią z MCK i Spodkiem. Stworzą one miasteczko WUF – mówiła w piątek w Katowicach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak w trakcie konferencji prasowej.

Na zdjęciu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w trakcie udzielania wywiadu grupie dziennikarzy.

Przed nami ostatnia prosta przygotowań do wydarzenia. Światowe Forum Miejskie rozpocznie się 26 czerwca i potrwa do 30 czerwca.

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że na 5 dni Katowice staną się stolicą wszystkich miast na świecie

– mówiła wiceszefowa MFiPR.

Wiceminister Jarosińska-Jedynak, Pełnomocnik Rządu ds. przygotowania WUF11 zaprosiła dziennikarzy do obejrzenia postępu prac w obiekcie, który już niebawem stanie się centrum globalnej debaty o wyzwaniach współczesnych miast.

WUF merytoryczny

Program forum nabiera kształtów. Składają się na niego wydarzenia (debaty, sesje, prezentacje) organizowane przez UN-Habitat i zewnętrznych partnerów wybranych w otwartym naborze. Polska również organizuje w ramach WUF11 własne wydarzenia. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich aktywności jest tematyka forum oraz jego hasło przewodnie: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Początkowo, dyskusja w trakcie WUF11 miała toczyć się wokół sześciu tematów. Będziemy mówić o sprawiedliwych miastach, zielonej przyszłości miast, innowacjach miejskich, budowaniu odporności miast, finansach, a także planowaniu i zarządzaniu miastami. W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę zdecydowaliśmy się na włączenie dodatkowego tematu – odbudowy miast po kryzysach. To sygnał solidarności z miastami Ukrainy, które dzielnie stawiają czoła rosyjskiej agresji, ale są też konsekwentnie niszczone przez rosyjskie wojska

– dodała wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wydarzenia organizowane przez Polskę w trakcie WUF11 mają wspólny szyld. To tzw. „Program polski”. Składają się na niego:

  • Sesja specjalna na temat odbudowy społeczności i sąsiedztwa po wojnie i klęskach żywiołowych (28 czerwca, godz. 13:30 – 15:30),
  • Okrągły stół wysokiego szczebla „Krajowe polityki miejskie w zmieniającym się świecie (27 czerwca, godz. 16:00 – 18:00),
  • Ścieżka europejska, czyli blok wydarzeń poświęcony kluczowym zagadnieniom związanym z wyzwaniami transformacyjnymi miast europejskich.

Uczestnicy Światowego Forum Miejskiego będą mogli również odwiedzić Polski Pawilon w strefie Urban EXPO.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach: gov.pl/wuf11 oraz wuf.unhabitat.org. Program jest sukcesywnie uzupełniany.

WUF blisko ludzi

Bardzo zależy nam na tym, by WUF nie był tylko wydarzeniem dla specjalistów od polityki miejskiej. Działamy w sercu miasta i chcemy bo to serce jeszcze mocniej biło. Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów

– powiedziała wiceminister.

Atrakcją, która na każdym Światowym Forum Miejskim cieszy się największym zainteresowaniem, jest Urban EXPO. To przestrzeń wystawiennicza, w której swoje pawilony prezentują Państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy. Często są to imponujące konstrukcje z ciekawymi funkcjonalnościami. Na Urban EXPO będzie można zarejestrować się bezpłatnie i na miejscu.

Gratką dla tych, którzy w czasie WUF11 znajdą się w Katowicach będą też specjalnie wyznaczone strefy w mieście pod wspólnym szyldem „WUF na mieście”. Strefy zlokalizowane będą poza MCK, ale w odległości maksymalnie kilku minut piechotą od centrum konferencyjnego. W 11 strefach każdy – bezpłatne i bez rejestracji – znajdzie coś dla siebie. Powstaną następujące strefy:

  • Strefa Relaksu
  • Strefa Nauki
  • Strefa Innowacji
  • Stefa Centrum
  • Miasteczko Młodych
  • KATO Urban Corner
  • Strefa Miasta Muzyki
  • Strefa Kultury i Sztuki
  • Miasto360
  • Metrolab
  • Urban Cinema by Santander

Więcej informacji na strefach znajduje się na stronie: https://wuf11.katowice.eu/pl/11-scen.htm.

WUF włączający

Szczególnie ważnym aspektem przygotowań do wydarzenia są kwestie dostępności.

Dostosowujemy infrastrukturę centrum konferencyjnego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przeprowadziliśmy audyt dostępności. Chcemy dawać przykład następnym gospodarzom WUF

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kolejnym ważnym uczestnikiem WUF11 jest biznes. Przyszłość miast jest ściśle związana z rozwojem sektora prywatnego. Dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło współpracę z UN Global Compact.

Stworzyliśmy nieformalną Radę Biznesu. Dzięki niej polskie firmy i oddziały zagranicznych firm działających w Polsce będą mogły współtworzyć Okrągły stół biznesu razem z UN-Habitat

– wspomniała wiceminister.

WUF w pigułce

Uczestnicy WUF11 mogą spodziewać się między innymi:

  • kilkudziesięciu warsztatów, debat, dyskusji na topowe tematy miejskie,
  • udziału znanych osobistości ze świata nauki, biznesu i polityki,
  • fascynującej strefy wystawienniczej – Urban Expo, w której w specjalnie wybudowanych pawilonach będą pokazane osiągnięcia miast, państw czy NGO-sów w dziedzinie zrównoważonej urbanizacji,
  • 11 stref WUF w Katowicach pod wspólnym szyldem „WUF na mieście”, w których m.in.: będzie można obejrzeć filmy o tematyce miejskiej, poznać naukowe ciekawostki, podyskutować z młodymi ludźmi lub po prostu zjeść coś pysznego,
  • publikacji World Cities Report 2022 – najważniejszej na świecie publikacji poświęconej miastom.

Czym jest WUF i jak się zarejestrować

Udział w WUF11 jest bezpłatny.

Aby się zarejestrować wystarczy odwiedzić stronę: gov.pl/wuf11 i wypełnić formularz.

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza sesja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.

WUF11 rozpocznie się 26, a zakończy 30 czerwca 2022 roku. Całe wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej sesji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Partnerami wydarzenia po stronie polskiej, którzy wspierają organizatorów, są Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}