W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs Urban_In. Miasto dla każdego - rozstrzygnięty

29.06.2022

Nagrody Urban_In. Miasto dla każdego wręczono w trzech blokach tematycznych: Miasto „Zielonej Transformacji”, „Miasto dostępne” oraz „Miasto odporne na kryzysy”. Spośród ponad 150 zgłoszeń wybrano najlepsze – zwycięskie projekty będą realizowane z miastami. W każdym z bloków wręczona została nagroda w kategorii „Młodzi pasjonaci” oraz „młodzi profesjonaliści”. Podczas Światowego Forum Miejskiego WUF11 uhonorowano rozwiązania dla polskich miast, które w konkretny sposób staną się lepszymi miejscami do życia. Nagrody wręczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

laureaci konkursu wraz z wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak (trzecia od lewej)

Zgłoszenia, które zajęły pierwsze miejsca w dowolnej kategorii i obszarze tematycznym konkursu mają okazję przedstawić swoje projekty w Pawilonie Polskim na Urban Expo podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Prace skupiały się na trzech obszarach, w jakich można poprawić funkcjonowanie miast. Pomysły dotyczące Piaseczna, Zabrza i Rybnika (z kategorii konkursowej „Młodzi profesjonaliści”), zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych miesięcy. Efekty zobaczymy już w październiku. Na zrealizowanie każdego z tych projektów zwycięzcy i zwyciężczynie otrzymali dofinansowanie w wysokości 25 000 zł.

Miasto dostępne, czyli pomysły z zakresu zwiększenia swobody dostępu do architektury, transportu, produktów i usług ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami i starszych.
Miasto zielonej transformacji, czyli propozycje z zakresu ekologii, wykorzystujące rozwiązania oparte na zasobach przyrody.

Miasto odporne na kryzysy, czyli pomysły na usprawnienie reagowania kryzysowego w obliczu wyzwań zdrowotnych, ekonomicznych, społecznych, klimatycznych i środowiskowych.

Pełnomocnik rządu ds. WUF 11 w Katowicach podsumowując panel dyskusyjny na temat zmiany jaka zostanie wprowadzona w miastach dzięki projektom przypomniała, że celem konkursu było zachęcenie młodych do bezpośredniego włączenia się w rozwiązywanie wyzwań miejskich i zmienianie naszych miast od pomysłu, przez projekt, aż do praktycznego wdrożenia.

Świeże młodzieżowe spojrzenie na problemy naszych miast, ma pomóc nam w ich rozwiązywaniu. To przecież młodzież będzie mieszkała w miastach przyszłości, to oni będą mierzyli się z narastającymi wyzwaniami związanymi ze zmianą klimatu, z kryzysami zdrowotnymi, humanitarnymi oraz środowiskowymi, a kryzys demograficzny i starzenie się społeczeństwa będzie wymagało od nich jeszcze bardziej intensywnych działań na rzecz dostępności przestrzeni miejskiej

– podsumowała Jarosińska-Jedynak.

Konkurs podzieliliśmy na dwie kategorie dla młodych pasjonatów – czyli osoby od 15 do 22 roku życia, które zaczynają swoją przygodę z miastami oraz kategorię młodych profesjonalistów – czyli osoby od 23 do 35 roku życia, a więc osoby które pierwsze doświadczenia w zmienianiu miast mają już za sobą.

Dla zwycięzców w kategorii młodych profesjonalistów Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zabezpieczyło po 25 tysięcy złotych na wdrożenie zaprezentowanego projektu, w jednym z miast, które zgłosiło swoje wyzwanie do naszego konkursu.

{"register":{"columns":[]}}