Trzecie posiedzenie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Białymstoku
Za nami trzecie posiedzenie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Podczas obrad członkowie Rady omówili szereg istotnych zagadnień związanych z ochroną i zagospodarowaniem dziedzictwa kulturowego regionu. Wśród tematów znalazły się m.in.:
• budowa kładki w Augustowie oraz wykonanie nowego mostu nad śluzą w Dębowie. Inwestycje te znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej z uwagi na Kanał Augustowski,
• zagospodarowanie dawnych rynków i targowisk w centrach miast,
• planowane oświetlenie meczetu w Kruszynianach,
• a także kwestie dotyczące społecznych opiekunów zabytków.
Oprócz członków Rady oraz pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, w spotkaniu uczestniczyli również goście, m.in. Mirosław Karolczuk, Burmistrz Miasta Augustowa.
Goście zaprezentowali swoje stanowiska i argumenty w kontekście omawianych inwestycji. Ich głos stanowił cenne uzupełnienie dyskusji, umożliwiając spojrzenie na poruszane tematy z różnych perspektyw – inwestorskiej, samorządowej i społecznej.
– Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków jest dla mnie niezwykle ważnym organem doradczym. To zespół fachowców, którzy od lat z pasją i zaangażowaniem działają na rzecz ochrony dziedzictwa naszego regionu. Ich doświadczenie, wiedza i różnorodne perspektywy pozwalają spojrzeć na wiele tematów szerzej i bardziej wielowymiarowo – podsumowuje spotkanie Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.