W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Logo przedstawia czarne litery na białym tle tworzące tekst uczniowskie forum muzyczne. Z lewej strony widnieje prostokąt wypełniony fioletowym kolorem.

Uczniowskie Forum Muzyczne

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o UFM.

 

Najbliższa edycja Konkursu Kompozytorskiego 2023 - informacje tutaj.


Wyniki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego UFM - tutaj.

XXVI Uczniowskie Forum Muzyczne 2023 - tutaj.

 

Uczniowskie Forum Muzyczne - co to takiego?

To unikatowe i absolutnie wyjątkowe zjawisko. To festiwal twórczości uczniowskiej odbywający się od 22 lat w naszej Szkole z inicjatywy samych uczniów. W swojej istocie spełnia wszystkie kryteria projektu edukacyjnego (a więc nauki przez działanie), jednak, kiedy powstawał, nikt jeszcze nie mówił głośno o tej dzisiaj bardzo popularnej i cennej metodzie edukacyjnej.

Dlaczego uczniowskie?

UFM jest uczniowskie, gdyż od początku do końca tworzone jest przez uczniów. To uczniowie układają program Festiwalu, na który składają się uczniowskie projekty twórcze (muzyka, plastyka, teatr, poezja, choreografia, film i inne). Uczniowie są także organizatorami imprezy i wykonawcami. Nauczyciele w tym projekcie pełnią jedynie rolę doradczą, wspomagającą. Są dobrymi duchami opiekuńczymi.

Dlaczego forum?

Forum to tak jak w starożytności miejsce spotkań i skrzyżowanie różnych dróg. To tu twórczość uczniowska spotyka się z publicznością. To tu krzyżują swe ścieżki młodzi twórcy, odtwórcy i organizatorzy. Dzięki UFM mogą porównywać swoje osiągnięcia, wymieniać myśli i w ten sposób się rozwijać. W końcu – na Forum nie ma cenzury. Tu wypowiedzieć się i zaprezentować ma szansę każdy – niezależnie od wieku, ocen szkolnych, wcześniejszych doświadczeń, czy też uprawianego rodzaju sztuki. Jedynym cenzorem jest młody artysta decydujący, czy chce pokazać światu to, co robi, czy też nie.

Dlaczego muzyczne?

I tu jest „haczyk”. Forum jest muzyczne – ale nie od słowa muzyka, ale od greckiego słowa muza. Przypomnijmy, muzy opiekowały się różnymi dziedzinami sztuki. I tak też na UFM prezentowane są twórcze projekty uczniowskie obejmujące bardzo różne sfery działań. Do tej pory były to – autorska muzyka poważna i rozrywkowa, przedstawienia teatralne, etiudy filmowe, obrazy, rzeźby, rysunki, fotografie, grafiki komputerowe, instalacje, układy choreograficzne, ale również uczniowskie wykłady-referaty, w których młodzi prelegenci prezentowali publiczności frapujące ich zjawiska, manifesty filozoficzne, poezję, kuchnię artystyczną, czy też dziennikarstwo muzyczne. Dodajmy, Forum się rozwija – co będzie w programie tym razem, zależy tylko od Ciebie, przyszły Forumisto.

Kim są Forumiści?

Forumiści to osoby zaangażowane w tworzenie UFM. To grupa uczniów działająca pod czułym, ale nienachalnym okiem pedagogów. Jako że Forum istnieje już od ponad 20 lat, z grupą bezpośrednio organizujących Festiwal uczniów sympatyzują jej dawni członkowie – starsi koledzy i absolwenci naszej Szkoły. Tak więc Forumiści to przyjacielskie grono pozytywnie i kreatywnie nastawionych do świata młodych ludzi w różnym wieku, których łączy jedna wspólna idea – TWÓRCZOŚĆ.

Jak zostać Forumistą?

Wystarczy chcieć. Jeśli już chcesz, przyjdź na spotkanie organizacyjne. O jego terminie dowiesz się z ogłoszeń w Szkole. Możesz też zgłosić się do opiekujących się UFM pedagogów – Pani Magdaleny Radziejowskiej lub Pana Sławomira Czarneckiego.

Jestem uczniem pierwszej klasy i nigdy nie uczyłem się kompozycji - czy mogę zaprezentować swoją twórczość na UFM?

Nie od dziś wiadomo, iż młody wiek i brak doświadczenia to przypadłości, z których szybko się wyrasta. Tak więc UFM, jako SZKOŁA ŻYCIA MUZYCZNEGO, to impreza właśnie dla Ciebie! Każdy kiedyś był tu debiutantem. Nie ma czego się obawiać! Jedyne, co ryzykujesz, to to, że poczujesz satysfakcję i to Ci się spodoba – połkniesz bakcyla i na stałe zasilisz grono Forumistów.

Jaki zasięg i formułę ma UFM i czym jest Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski UFM?

Uczniowskie Forum Muzyczne jako FESTIWAL i Ogólnopolski KONKURS Kompozytorski UFM to DWIE RÓŻNE IMPREZY, chociaż powiązane ze sobą. Festiwal ma zasięg raczej szkolny (choć zdarzali się i zaproszeni goście) i nikt nikogo tu nie porównuje i nie ocenia. Natomiast Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski UFM to impreza odbywająca się przy Festiwalu. W jego ramach prezentowane są utwory nadesłane z całej Polski, a więc specjalnie do tego zgłoszone. I one oceniane są przez fachowe jury. Jest to sposób na rozszerzenie zasięgu naszego Festiwalu. Dzięki temu możemy zaprezentować utwory uczniowskie, o których pewnie nikt w naszej Szkole by nie usłyszał, a w pełni na to zasługują. Jako że festiwal ma ograniczony czas trwania i nie sposób wykonać wszystkiego, co jest zgłoszone, musimy dokonać selekcji. Stąd też idea konkursu. Warto dodać, iż dzięki wyjątkowemu jury, w którym zasiadają wybitni fachowcy a zarazem osoby niezwykle życzliwe młodym twórcom, udało nam się wypromować wielu uczniów, którzy później stali się wybitnymi kompozytorami. Więcej informacji o konkursie znajduje się tu: XV Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Festiwalu UFM

Nie komponuję, nie maluję, nie piszę, ale zafascynowała mnie współpraca z twórczymi osobami. Czy jest szansa, żebym na UFM przeżył coś wyjątkowego?

Oczywiście! UFM to nie tylko autorzy – a więc młodzi kompozytorzy, malarze, rzeźbiarze, pisarze etc. To też zastęp ludzi, którzy umożliwiają tym pierwszym zaistnienie na scenie. To oczywiście wykonawcy, instrumentaliści, wokaliści, konferansjerzy, dyrygenci, inspicjenci, reżyserzy, organizatorzy, kierownicy, pomocnicy, młodzi dziennikarze muzyczni, młodzi specjaliści od promocji itd. To DUSZA TEGO FESTIWALU. Jeśli więc widzisz się w tym gronie, zapraszamy!

Co może dać mi UFM?

UFM nie da Ci worka pieniędzy, nie zapewni sławy, popularności i uwielbienia od milionów, ale... może dać Ci (oprócz ogromnej SATYSFAKCJI i NOWYCH FASCYNUJĄCYCH ZNAJOMOŚCI) wędkę, którą złowisz smakowite kąski. Dlaczego? Otóż dlatego, że UFM daje Ci to, co najcenniejszego może dać szkoła – PRAKTYCZNE DOŚWIADCZENIE W ŻYCIU ARTYSTYCZNYM – i do tego doświadczenie udokumentowane i zwieńczone namacalnym rezultatem. To procentuje. Opuszczając mury szkoły, wchodzisz w dorosłe życie z czymś, czego może pozazdrościć Ci niejeden student. Znasz życie muzyczne „od podszewki”. To duża pomoc w budowaniu dalszej kariery, o czym najlepiej świadczą losy dawnych Forumistów.

Jakie są dalsze losy dawnych Forumistów?

Dawni forumiści to dziś chociaż wciąż młodzi to jednak już dorośli, pewni siebie ludzie odnoszący sukcesy w wybranej przez siebie działalności. Forum wzmogło w nich kreatywność oraz nauczyło skutecznego działania. Powołajmy się tutaj choć na kilka, subiektywnie wybranych z dość sporego grona dawnych Forumistów, sylwetek: • dr Miłosz Bembinow – niegdyś inicjator powstania UFM, dziś uznany kompozytor oraz nauczyciel akademicki • Marek Bracha – na UFM nie tylko występował, ale i powołał do życia kuchnię artystyczną; dziś ceniony pianista oraz pedagog • Michał Górczyński – na UFM dał się poznać jako wybitny klarnecista a także autor „Manifestu energistycznego”, dzisiaj ceniony multiinstrumentalista, twórca i wykonawca muzyki współczesnej • Anna Karpowicz – były redaktor naczelny „Utforum”, w dorosłym życiu kontynuuje ideę UFM tworząc Lokal Użytkowy „Na poważnie” – jedyną w Warszawie klubową scenę muzyki klasycznej i współczesnej • Renata Kossakowska-Lichtor oraz Agata i Mateusz Fandri – niegdyś współorganizatorzy UFM, dzisiaj pedagodzy naszej Szkoły i sympatycy Festiwalu • dr Bartosz Kowalski-Banasewicz – niegdyś twórca i wykonawca forumijny, dziś laureat wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich oraz nauczyciel akademicki • Andrzej Kwieciński – niegdyś współorganizator UFM, dzisiaj twórca muzyki awangardowej • dr Michał Niżyński – niegdyś niepisany kierownik Forum, dziś dyrygent i pedagog • Małgorzata Skrzypek ps. „Maess” – na Forum prezentowała swoje prace plastyczne, dziś wystawy jej rysunku można podziwiać w różnych krajach Europy i Ameryki Południowej

Czy Utforum i Forum to to samo?

Nie. „Forum” to potoczna nazwa UFM, czyli niezwykłego festiwalu, jakim jest Uczniowskie Forum Muzyczne. „Utforum” to GAZETA a zarazem równie niecodzienna jak „Forum” inicjatywa. Na początku był to składany i redagowany przez młodzież dziennik festiwalowy, w którym każdy, kto tylko chciał, mógł zamieścić swój artykuł – recenzję z festiwalu lub tekst na dowolny temat. W ten sposób uczniowie mieli szanse poznać w praktyce tajniki pracy dziennikarskiej. Z czasem „Utforum” przekształciło się w gazetę uczniowską wydawaną przez cały rok, a w momencie swojej największej świetności kolportowane było i czytane nie tylko na Miodowej, ale też w szkołach na Krasińskiego i Bednarskiej. Może warto wskrzesić ten projekt? Chętni dziennikarze i redaktorzy, nie dajcie się prosić!

Gdzie uzyskać więcej informacji na temat UFM?

Najlepiej zgłosić się do dobrych duchów opiekuńczych UFM – prof. Magdaleny Radziejowskiej lub prof. Sławomira Czarneckiego.

 

{"register":{"columns":[]}}