W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odkrywanie uroków Egeru 30.09.2023 – 03.10.2023 – fotorelacja

19.10.2023

Grafika przedstawia zapowiedź relacji z wizyty uczniów i nauczycieli naszej szkoły w Szkole Muzycznej im. Ferenca Farkasa w Egerze. Na grafice 3 zdjęcia: Zamek w Egerze, list Mozarta oraz Bazylika archikatedralna pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Na grafice tekst: fotorelacja Odkrywanie uroków Egeru 30.09.2023 – 03.10.2023, w ramach współpracy ze Szkołą Muzyczną im. Ferenca Farkasa.

W trakcie naszego pobytu w malowniczym Egerze, zorganizowanego w ramach współpracy ze Szkołą Muzyczną im. Ferenca Farkasa, mieliśmy okazję odkrywać piękno tego historycznego miasta oraz pogłębiać naszą współpracę kulturalną i dydaktyczną.

Nasz program zwiedzania obejmował m.in. jedną z najważniejszych atrakcji miasta - zamku. Zamek został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Imponująca budowla wznosi się na wzgórzu i zachwyca swoją architekturą oraz panoramicznym widokiem na miasto. Zamek jest nie tylko obiektem historycznym, ale także pełni funkcje kulturalne, organizując liczne wystawy i wydarzenia artystyczne.

Kolejnym punktem była Bazylika archikatedralna pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Ta majestatyczna katedra to duma miasta Eger, zachwycająca zarówno swoim wnętrzem, jak i zewnętrzną fasadą. Świątynię wzniesiono w XIX wieku na przełomie 1831-1837 roku. Przy głównym wejściu stoją wspaniałe rzeźby, a kopuła katedry jest bardzo bogato zdobiona, tak samo zresztą, jak i cała świątynia. Spacerując po jej wnętrzu, mogliśmy podziwiać piękne witraże i monumentalne ołtarze. Od maja do października odbywają się tam koncerty muzyki organowej.
Plac Istvána Dobó, to centralne miejsce w Egerze. Plac nosi imię słynnego wojskowego Istvana Dobo, który zasłynął bohaterską obroną twierdzy Eger przed wojskami tureckimi w 1552 roku. Plac otoczony jest pięknymi zabytkami i kawiarniami, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do odpoczynku i obserwowania życia miasta.

Nasza trasa prowadziła nas również do Kościoła św. Antoniego Padewskiego, częściej zwanym kościołem Minorytów. Kościół jest jednym z najpiękniejszych przykładów barokowego budownictwa sakralnego. Został on w 1771 roku poświęcony świętemu Antoniemu. 

Odnotowaliśmy również swoją obecność w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Karola Eszterházy’ego oraz Bibliotece Diecezjalnej, które są ważnymi ośrodkami edukacyjnymi i kulturalnymi miasta. Najstarsze pozycje Biblioteki pochodzą z 1084 roku, jest to ręcznie pisany kodeks, spis dokumentów papieża Leona IX. Oprócz niego biblioteka może się pochwalić takimi interesującymi dokumentami, jak jedyny na Węgrzech list Mozarta własnoręcznie przez niego pisany, lub Kodeks Dante’go, jeden z trzech na świecie.

Podczas spaceru mieliśmy okazję zwiedzić  "Miasto pod miastem ", podziemia, tworzące piwnice, które pod Egerem zaczęły powstawać w końcu XVII w. Tutaj nasi uczniowie zmierzyli się w zabawie w laserowy paintball. 

Na zakończenie dnia w Egerze odwiedziliśmy nietypowe Muzeum Beatles'ów, które jest prawdziwym rajem dla fanów zespołu. Muzeum, zostało stworzone przez mieszkającego w Egerze wielbiciela Beatlesów. Przedmioty, które można tu obejrzeć, pochodzą z jego kolekcji. Na dwóch poziomach znajduje się prawie 2000 pamiątek, w tym nagrania DVD, zapisy dźwiękowe, książki, fotografie, ubrania, dedykacje.

Spacer po Egerze był nie tylko wyjątkowym doświadczeniem kulturowym, ale także okazją do wzmocnienia naszych więzi i współpracy z Dyrekcją Szkoły Muzycznej Ferenca Farkasa. To miasto pełne historii i inspiracji, które z pewnością pozostawiło niezapomniane wspomnienia w naszych sercach.
 

Zdjęcia (38)

{"register":{"columns":[]}}