W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty skrzypcowe - 11.10.2023 r.

09.10.2023

Na niebieskim tle z lewej strony znajduje się zdjęcie Zbigniewa Pilcha. Po prawej stronie znajduje się informacja: sekcja instrumentów strunowych zaprasza na warsztaty skrzypcowe z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej. Prowadzenie warsztatów: prof. dr hab. Zbigniew Pilch. 11.10.2023 r. godz. 9:45, sala C15. Na dole znajduje się logo szkoły.

Sekcja instrumentów strunowych zaprasza na warsztaty metodyczne w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej, które poprowadzi prof. dr hab. Zbigniew Pilch w dniu 11 października 2023 r. w sali C15 ZPSM w Przemyślu.

Haromonogram warsztatów:
Godz. 9:45 – wykład dla nauczycieli
Godz. 10:25 – 12:50 – warsztaty dla nauczycieli i uczniów
13:00 – 13:45 – przerwa obiadowa
13:45 – 18:30 – warsztaty dla nauczycieli i uczniów
 

Zbigniew Pilch to jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej. Gra na skrzypcach barokowych i współczesnych, altówce i violi d’amore. Koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent.

Ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jego mistrzem był Zbigniew Szlezer. Jednocześnie specjalizował się w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego.

Koncertował w całej Europie i na świecie z takimi znakomitymi zespołami, jak fiński Baroque Ensemble Battalia, duński Concerto Copenhagen, hiszpański Al Ayre Español, czeska Musica Florea czy belgijskie Collegium Vocale Gent. W Polsce współpracował z prawie wszystkimi zespołami muzyki dawnej. Przez szereg lat był członkiem Sinfonietty Cracovii i od początku działalności Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pełni funkcję jej koncertmistrza.

Jako muzyk solista współpracował z Warszawską Operą Kameralną oraz Warsaw Camerata. W roli dyrygenta występował m.in. z NFM Filharmonią Wrocławską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej czy Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica.

Zbigniew Pilch ma bogaty dorobek fonograficzny. W marcu 2017 roku ukazała się jego solowa płyta pt. Oświecony wirtuoz (CD Accord). Artysta nagrał także wirtuozowskie Koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza wraz z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Kaia Bumanna (2007). W 2009 roku ukazały się Symfonie nr 103 i 104 Haydna (DUX) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej (obecnie NFM Filharmonia Wrocławska) pod dyrekcją Zbigniewa Pilcha. Artysta wziął także udział w licznych, uhonorowanych wieloma nagrodami nagraniach (m.in. International Classical Music Award 2019 dla albumu 17th-Century Sacred Music in Wrocław, Fryderyk 2011 dla płyty Koželuh, Rejcha, Vořišek – Symphonies, Fryderyki 2019 dla CD Mielczewski II, krążka z Widmami Stanisława Moniuszki oraz płyty zawierającej Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego i Luctus Mariae Pawła Łukaszewskiego, a także Fryderyk 2021 dla albumu z twórczością Mikołaja Zieleńskiego).

Zbigniew Pilch w 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2020 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych. Ponadto wykłada w ramach Festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim. Od roku akademickiego 2020/2021 piastuje funkcję Kierownika Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W latach 2004–2022 prowadził klasę skrzypiec barokowych i altówki barokowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2020 roku Zbigniew Pilch otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej za wybitny dorobek artystyczny, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

{"register":{"columns":[]}}