W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baltic Nuclear Energy Forum w Gdańsku

Eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej spotkali się w Gdańsku podczas pierwszej edycji Baltic Nuclear Energy Forum. W ramach konferencji zorganizowano cykl paneli dyskusyjnych i warsztatów.

Logo Baltic Nuclear Energy Forum

Jedne z warsztatów, które poświęcone były postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi, poprowadzili: Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych oraz Marcin Kwaśniewski z zespołu ds. obiektów jądrowych, wypalonego paliwa jądrowego i usuwania skutków zdarzeń radiacyjnych w ZUOP. Podczas warsztatów prowadzący zapoznali uczestników podstawowymi informacjami na temat źródeł i odpadów promieniotwórczych. Omówili klasyfikację odpadów oraz metody ich przetwarzania oraz przechowywania. Przedstawione zostały też dobre praktyki związane ze współpracą Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych z samorządem oraz mieszkańcami Różana.            

O Baltic Nuclear Energy Forum                         

Baltic Nuclear Energy Forum to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Konferencja służy tworzeniu nowych perspektyw oraz rozwijaniu partnerstw, szczególnie w obszarze regionu Morza Bałtyckiego.    

Udział w konferencji wziął Miłosz Motyka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który mówił o potrzebie zwrócenia się ku energii jądrowej oraz podkreślał istotność samej inwestycji z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz dostaw czystej energii. Zaznaczył, że istotne jest, by w tym dyskursie nie zostało pominięte zdanie ludzi, zwłaszcza społeczności lokalnych. 

Podczas konferencji eksperci omówili najnowsze trendy, technologie oraz wyzwania związane energetyką jądrową. Poruszone zostały zagadnienia finansowania niezbędnych inwestycji oraz aspekty społeczne, środowiskowe i zdrowotne. Nie zabrakło dyskusji o roli energetyki jądrowej w aspekcie zrównoważenia bilansu energetycznego, technologiach wielkoskalowych, małych modułowych reaktorach jądrowych. 
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}