W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Światowy Dzień Mokradeł

zdjęcie przedstawiające zalesiony teren podmokły

O tym, że zagrożenie suszom i niedoborem odpowiedniej jakości wody jest palącym problemem na całym świecie nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Często porusza się temat zmniejszonej ilości opadów czy też zanieczyszczeń rzek. Rzadziej wspomina się o mokradłach pełniących istotną rolę w środowisku przyrodniczym.

2 lutego 1971 r. w Ramsarze została podpisana „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego” czyli tzw. Konwencja Ramsarska. Zgodnie z jej treścią obszary wodno-błotne czyli mokradła to tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, zarówno naturalne, jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych (łącznie z wodami morskimi, których głębokość́ podczas odpływu nie przekracza 6 m).

By upamiętnić to wydarzenie co roku  drugiego lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem „Mokradła i dobrostan człowieka”.

Warto wiedzieć, że:

  • Zapewniają nam dostęp do wody słodkiej. Jedynie 2,5% wody to woda słodka, a mniej niż 1% jest dostępny do bezpośredniego użycia przez człowieka. Mokradła znajdują się na glebach bogatych w osady i rośliny, które filtrują i magazynują wodę. Nie bez powodu są nazywane nerkami Ziemi.
  • Zapewniają warunki do życia: czystą wodę, bezpieczeństwo żywnościowe i różnorodność pożywienia, czyste powietrze, produkty lecznicze, stabilność klimatyczną, ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
  • Nie są obojętne dla naszej psychiki, bowiem połączenie z naturą, jakie zapewniają tereny podmokłe, sprzyja uważności i poczuciu równowagi emocjonalnej, przyczyniając się do poprawy zdrowia psychicznego. Nie wspominając już o możliwości wędkarstwa, turystyki czy uprawiania sportów wodnych.
  • Zapewniają środowisko do życia dla wielu roślin i zwierząt. 40% gatunków roślin i zwierząt na świecie żyje albo rozmnaża się na mokradłach, a wiele z nich potrafi przetrwać tylko na terenie podmokłym. Są to również elementy łańcucha pokarmowego, bez których nie przetrwamy.
  • Są to obszary zapewniające liczne miejsca pracy dla rybaków, osób związanych z turystyką. Miejsca pracy zapewniają również usługi związane z oczyszczaniem i dostarczaniem wody, uprawa roślin i wiele innych. 19% pobranej z mokradeł wody zużywa przemysł.
  • Zapobiegają powodziom, suszom, chronią przed sztormami, huraganami i tsunami.

Zajmują jedynie 3% powierzchni Ziemi magazynując przy tym ok. 30% węgla pochodzącego z lądu. Dla porównania dla lasów ten wskaźnik jest o połowę niższy.

Nasi przodkowie mimo braku specjalistycznych badań i twardych danych do których dziś mamy dostęp od zawsze darzyli wodę ogromną czcią i szacunkiem. Woda była czczona m.in. w Buddyzmie, Chrześcijaństwie czy Hinduizmie. Mieszkańcy obszarów podmokłych włączyli wodę i mokradła do swojej kultury. Należy sobie uświadomić, że jest to najbardziej zagrożony ekosystem na Ziemi, wyniszczany trzy razy szybciej niż lasy.

Nasze działanie jako pojedynczej jednostki jest nie bez znaczenia. Konieczne jest:

  • Zrozumieć znaczenie i wkład mokradeł;
  • Zapewnić ich zrównoważone użytkowanie poprzez mądre gospodarowanie;
  • Przyciągnięcie inwestycji służących ich ochronie i odtwarzaniu.

 

Zapraszamy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Mokradeł 2024 i zapoznania z materiałami informacyjnymi dostępnymi również na stronach:

https://www.worldwetlandsday.org/

http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/publikacje-i-materialy-promocyjne

 

{"register":{"columns":[]}}