W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oman

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Sułtanatem Omanu zostały nawiązane 24 stycznia 1990 r.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Omanem nastąpiło w efekcie ogłoszenia wspólnego komunikatu w stolicach obu państw 24.01.1990 roku.  W dn 20.05.1996 roku rozpoczął urzędowanie Ambasador RP w Omanie, akredytowany na stałe w Kuwejcie (Jan Natkański). 1997.09.29 Ambasador Omanu (Abdullah bin Mohammed Al.-Khorusi), akredytowany na stałe w RFN, złożył w Warszawie listy uwierzytelniające prezydentowi RP. W 2004 r. obsługa stosunków z Omanem przeszła w gestię Ambasady RP w Rijadzie.   W ostatnich latach obserwujemy intensyfikację aktywności w zakresie wielostronnej współpracy z partnerem omańskim. Polska delegacja parlamentarna przebywała w Omanie w 2011 i 2012 roku.  W 2013 r. miała miejsce rewizyta Rady Państwa Sułtanatu Omanu. W 2014 i 2017 r. wizytę w Sułtanacie Omanu złożyła Senacka Polsko-Omańska Grupa Parlamentarna, natomiast w 2015 r. w Polsce przebywała Grupa Przyjaźni Rady Państwa Sułtanatu Omanu. W maju 2018 r. do Polski przyjechała delegacja senatorów Sułtanatu Omanu.  W kwietniu 2009 roku udział w spotkaniu ministerialnym UE-RWPZ w Maskacie wziął Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Jacek Najder. Podpisano wówczas MoU o współpracy resortów spraw zagranicznych obu krajów. Przewiduje ono regularne konsultacje na szczeblu podsekretarzy stanu w MSZ obu krajów.  Oba kraje dążyły w 2018 r. do utrzymania wysokiej dynamiki wzajemnych relacji. Przedmiotem negocjacji dwustronnych była umowa o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych oraz współpracy kulturalnej, która obecnie jest finalizowana.

Współpraca ekonomiczna

W czerwcu 1994 r. w Omanie przebywała delegacja MWGzZ pod przewodnictwem wiceministra M. Leśnego, która przekazała stronie omańskiej projekty trzech umów: handlowej, o wzajemnej ochronie inwestycji oraz o unikaniu podwójnego opodatkowania. W trakcie wizyty wyrażono też zainteresowanie inwestycjami kapitałowymi w Polsce oraz polskim udziałem w eksploatacji omańskich złóż bogactw mineralnych oraz w inwestycjach energetycznych. 

W 1999 r. w Omanie przebywała misja gospodarcza Centrum Promocji Handlu Zagranicznego w Katowicach. Sugestia zaproszenia do Polski Prezesa Izby Handlu i Przemysłu Omanu nie została wówczas podjęta przez KIG. 

Wraz ze wstąpieniem Polski do UE nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania Omańczyków podróżowaniem do Polski, nawiązywaniem kontaktów handlowych i sondowaniem możliwości rozwoju współpracy kulturalno-naukowej (np. szkolenia w Polsce specjalistów - radiologów).
  
W 2018 roku obroty handlowe pomiędzy RP a Sułtanatem Omanu wyniosły 80,2 mln USD.

Współpraca kulturalna i naukowa

W 2014 r. w Warszawie i Krakowie przybywała delegacja władz akademickich Uniwersytetu Sułtana Kabusa (rozmowy nt. kształcenia studentów omańskich w Polsce i rozwój kontaktów pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich). We wrześniu 2014 r. Maskat odwiedziła MNiSW prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska. Podpisano porozumienie w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.  W ramach bieżącej współpracy kulturalnej i naukowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Omanu (Departament Archeologii i Muzealnictwa) współpracuje z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 roku prowadzone są polskie prace wykopaliskowe, pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego, w dolinie Qumeira w Górach Al-Hadżar w północnym Omanie. W 2018 roku Uniwersytet Warszawski zorganizował Pierwsze Dni Kultury Omańskiej w Polsce.  W dn. 27 stycznia 2019 r. Departament Prawno-Traktatowy MSZ przedstawił Ministerstwu Kultury i dziedzictwa Narodowego propozycję aby podczas wizyty Wiceministra Spraw Zagranicznych w Omanie odbyło się podpisanie Memorandum w sprawie współpracy kulturowej pomiędzy państwami.

{"register":{"columns":[]}}