W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nowe projekty wspierające MŚP w poprawianiu ich efektywności energetycznej

23.12.2020

Partner poszukiwany, grupa ludzi składa puzzle jako symbol wsparcia

Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE), wykonawca działań projektu pn „Wsparcie techniczne na rzecz promowania audytu energetycznego i inwestycji w obszarze efektywności energetycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach” został partnerem w dwóch innych projektach finansowanych ze środków UE skierowanych do mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Opisy projektów zostały umieszczone poniżej, oba zakończą się w 2023 roku.

Projekt LEAP4SME - Linking Energy Audit Policies to enhance and support SMEs towards energy efficiency - Wsparcie państw członkowskich w zakresie polityki realizacji audytów energetycznych w MŚP -  ma na celu wspieranie państw członkowskich w tworzeniu lub ulepszaniu krajowych i lokalnych programów dla MŚP w zakresie przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania opłacalnych sposobów oszczędzania energii.

Po wstępnej pracy nad identyfikacją polityk i programów stosowanych w krajach partnerskich, określone zostaną ich mocne i słabe strony w celu wskazania metod służących przezwyciężeniu obecnych barier i "wąskich gardeł". Jednocześnie przeprowadzone zostaną prace nad charakterystyką MŚP pod względem zużycia energii, wielkości i sektora, aby znaleźć skuteczne sposoby właściwego uwzględnienia istniejących i innowacyjnych polityk związanych z audytem energetycznym i efektywnością energetyczną.
Poprzez warsztaty, kwestionariusze, spotkania i inne wydarzenia, w których wezmą udział interesariusze, przedsiębiorstwa oraz inne podmioty z rynku, m.in. stowarzyszenia audytorów energetycznych czy firmy ESCO, zostanie opracowany i przedstawiony zestaw propozycji i zaleceń dotyczących polityki wdrażania audytu energetycznego oraz poprawy efektywności energetycznej w MŚP. Rekomendowane działania oraz instrumenty zostaną dobrane pod względem:

  • skuteczności osiągniętej w krajach partnerskich, które stosowały dane instrumenty w przeszłości,
  • zorientowania na rzeczywiste potrzeby rynku,
  • integracji z innymi elementami Dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (dyrektywa 2012/27/UE, w szczególności z art. 7 Systemy zobowiązujące do efektywności energetycznej i środki alternatywne,
  • możliwości skutecznej replikacji w innych krajach.

Podstawową częścią projektu będzie działanie mające na celu realizację krajowych programów zachęt dla MŚP w zakresie przeprowadzania audytów energetycznych poprzez wsparcie państw członkowskich na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym.

Partnerami projektu są organizacje reprezentujące 10 krajów: Włochy, Portugalię, Austrię, Grecję, Słowację, Chorwację, Maltę, Polskę, Wielką Brytanię oraz Belgię.

Czas trwania: wrzesień 2020 r. - sierpień 2023 r.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu, gdzie będę pojawiały się aktualności i materiały wypracowane w projekcie:
https://www.kape.gov.pl/page/leap4sme
lub
https://leap4sme.eu/
Przedsiębiorców, w szczególności w sektora MŚP i instytucje współpracujące, zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu z ramienia KAPE:
Anną Wierzchołowską-Dziedzic  lub pod adresem ogólnym: kape@kape.gov.pl

Celem projektu DEESME - National schemes for energy efficiency in SMEs - Krajowe programy na rzecz efektywności energetycznej w MŚP - jest wsparcie przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich (MŚP), w aktywnym udziale w transformacji energetycznej poprzez wykorzystanie wielorakich korzyści efektywności energetycznej i systemów zarzadzania energią. Partnerzy projektu współpracują z przedsiębiorcami, organizacjami branżowymi, doradcami i firmami certyfikującymi w zakresie energii wspierając działania transformacji energetycznej oferując przedsiębiorcom szkolenia, porady i ułatwiając dostęp do mechanizmów finansowych. W ramach projektu przedstawiciele MŚP będą mieli możliwość towarzyszenia w tworzeniu i testowaniu rozwiązań wypracowanych w projekcie, realizując audyty energetyczne i wdrażając systemy zarządzania energią wykorzystujące już istniejące międzynarodowe standardy w połączeniu z zastosowaniem podejścia wielorakich korzyści efektywności energetycznej.

Dodatkowo w ramach projektu zostanie nawiązana współpraca z przedstawicielami władz państwowych krajów Unii Europejskiej w celu wspierania procesu wdrażania nowych mechanizmów poprawy efektywności energetycznej dedykowanych dla przedsiębiorców.

Trzy główne cele projektu DEESME to:

  1. Ułatwienie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach poprzez wykorzystanie wielorakich korzyści efektywności energetycznej i systemów zarządzania energią
  2. Wsparcie w przygotowaniu i wdrożeniu polityk poprawy efektywności energetycznej w ramach art. 8 - Audyty energetyczne i systemy zarządzania energią Dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (dyrektywa 2012/27/UE).
  3. Wzmocnienie wykorzystania wyników projektu DEESME po zakończeniu projektu poprzez aktywne wparcie we wdrożeniu proponowanych rozwiązań.

Partnerami projektu jest 9 organizacji reprezentujących 6 krajów: Belgię, Bułgarię, Holandię, Niemcy, Polskę i Włochy

Czas trwania: wrzesień 2020 r. - sierpień 2023 r.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu, gdzie będę pojawiały się aktualności i materiały wypracowane w projekcie:
https://www.kape.gov.pl/page/deesme
lub
https://www.deesme.eu/
Przedsiębiorców - w szczególności w sektora MŚP i instytucje współpracujące zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu z ramienia KAPE:
Wojciechem Stańczykiem lub pod adresem ogólnym: kape@kape.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}