W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „30 LAT WSPÓŁPRACY WYSZEHRADZKIEJ”

17.02.2021

Z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, 15 lutego 2021 r. Ambasadorowie Polski, Węgier, Słowacji i Czech akredytowani w Belgii otworzyli wspólnie plenerową wystawę w Brukseli poświęconą trzydziestoletniemu dorobkowi V4. Wystawa zawiera unikalne zdjęcia i dokumenty oraz bogate informacje o historii i działalności Grupy Wyszehradzkiej, a także Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

1

Grupa Wyszehradzka powstała jako sojusz pierwotnie trzech, a później czterech krajów, którego celem było dążenie do integracji europejskiej, jak również wzmocnienie współpracy wojskowej, ekonomicznej oraz energetycznej pomiędzy nimi. Grupa Wyszehradzka (nazywana również “Wyszehradzką Czwórką” lub po prostu “V4”) odzwierciedla starania czterech krajów Europy Środkowej – Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier – współpracy w wielu dziedzinach wspólnych interesów w ramach ogólnoeuropejskiej integracji. Działania grupy są koordynowane przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych krajów V4, ale obejmują również wszystkie szczeble administracji rządowej i państwowej. Wraz z utworzeniem w 2000 r. Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – jedynej do tej pory zinstytucjonalizowanej formy współpracy wyszehradzkiej – wsparciem zaczęły się cieszyć organizacje pozarządowe oraz inicjatywy obywatelskie na rzecz „oddolnego” budowania sojuszu regionalnego. Działania Grupy Wyszehradzkiej mają na celu wzmocnienie stabilności i dobrobytu w regionie Europy Środkowej. Państwa V4 postrzegają współpracę jako wyzwanie, a jej sukces jako najlepszy dowód ich zdolności do integracji ze strukturami takimi jak Unia Europejska. Pierwszy szczyt wysokiego szczebla odbył się w mieście Wyszehrad 15 lutego 1991 r. Miejsce zostało wybrane, aby symbolicznie połączyć wydarzenie ze spotkaniami trzech królów w Wyszehradzie w 1335 i 1336 r. Były one wynikiem długotrwałych i skomplikowanych dyplomatycznych negocjacji w tamtym okresie i można je uznać za jeden z najwcześniejszych przykładów współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Wystawa jest dostępna dla wszystkich chętnych codziennie do 21 marca 2021 r. przed siedzibą Ambasady RP w Brukseli przy Avenue des Gaulois 29 (stacja Merode metra linii 1 i 5).

Materiał wideo z otwarcia wystawy można zobaczyć poniżej.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}