W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Czujemy się spadkobiercami jego dziedzictwa”. Deklaracja Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Seimasu w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki

05.02.2021

Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP upamiętniła w czwartek, 4 lutego 2021 r., 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki.

275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki

fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Stanowisko przyjęte przez posłów jest wspólną deklaracją Komisji Spraw Zagranicznych polskiego Sejmu i Seimasu Republiki Litewskiej. W dokumencie parlamentarzyści zapewnili o solidarności i wsparciu dla narodu białoruskiego, który domaga się demokratycznych przemian w swoim kraju. Deklaracja została uchwalona w przededniu Międzynarodowego Dnia Solidarności z Białorusią – 7 lutego na apel środowisk opozycyjnych świat wyrazi wsparcie dla niepodległościowych dążeń Białorusinów.

„Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 r. na Polesiu, w historycznym Wielkim Księstwie Litewskim, obecnie w granicach państwa białoruskiego, którego niepodległość jest dla nas wyjątkowo ważna” – przypomnieli posłowie w treści uchwały. „Był wybitnym synem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dzielnym obrońcą jej wolności i praw oraz bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych” – podkreślili. „Wspominamy Tadeusza Kościuszkę, który symbolizuje ideę jednoczenia narodów wokół ważnych spraw takich jak wolność i niepodległość oraz szacunek dla narodowej tożsamości. Wspominamy go, gdyż czujemy się spadkobiercami jego dziedzictwa i wiemy, że jest niezwykle ważny dla wielu Białorusinów” – zapewnili posłowie polscy i litewscy zasiadający w komisjach spraw zagranicznych obu parlamentów.

Posłowie wsparli też wysiłki rządów Polski i Litwy ukierunkowane na niesienie pomocy prześladowanym Białorusiom oraz zachęcili do poszukiwania nowych form wsparcia narodu naszych sąsiadów.

Treść wspólnej deklaracji upamiętniającej Tadeusza Kościuszkę – bohatera Obojga Narodów oraz Stanów Zjednoczonych i wyrażającej solidarność wobec Białorusi, została przekazana Izbie Reprezentantów USA.

Cześć Tadeuszowi Kościuszce oddano także w Mińsku. Chargé d'affaires RP w Republice Białorusi, Marcin Wojciechowski, wziął udział w uroczystościach rocznicowych zorganizowanych przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych: