W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Ze względu na wzrost napięcia, wydarzenia wojenne w regionie, a także powtarzające się przypadki aresztowań obywateli polskich Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi. W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa.

Obywatelom RP pozostającym na terytorium Republiki Białorusi rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi.

Obecnie działają 2 przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Bobrowniki – Berestowica oraz Terespol-Brześć. Ponadto działa przejście graniczne obsługujące wyłącznie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze.

Osoby przebywają w Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

 

Zagrożenie przestępczością jest porównywalne z sytuacją w Polsce. Nie zdarzają się w zasadzie napady na kierowców na drogach, dochodzi natomiast do kradzieży pojazdów i włamań do samochodów. Zdarza się to szczególnie w mało uczęszczanych miejscach. Dochodzi także do drobnych kradzieży w hotelach.

Patrole milicyjne są bardzo częste, w dużych miastach niemal na każdym większym skrzyżowaniu. W miejscach o dużym natężeniu ruchu (skrzyżowania, ronda itp.) często zdarzają się kontrole prowadzone przez milicję drogową (GAI).

W Republice Białorusi władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Wjazd i pobyt

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport Tak
 • Paszport tymczasowy Tak
 • Dowód osobisty Nie
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Wymagana ważność paszportu: 3 miesiące do planowanej daty wyjazdu z Białorusi.

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

CEL TURYSTYCZNY:

Od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. został wprowadzony ruch bezwizowy dla obywateli polskich. Ruch bezwizowy dotyczy podróżujących wjeżdżających na Białoruś drogą lądową, bezpośrednio z Polski, przez przejścia graniczne z Białorusią. Obywatele polscy będą mogli bez wiz przebywać na Białorusi przez okres 90 dni w ciągu roku kalendarzowego w celach turystycznych.

Przy wjeździe podróżni są zobowiązani do posiadania:

 • ważnego dokumentu podróży;
 • ubezpieczenia zdrowotnego;
 • ubezpieczenia Zielonej Karty (dla podróżujących samochodem).

Zwracamy uwagę, iż ruch bezwizowy dla obywateli Polskich obowiązuje tylko na przejsciach granicznych z Polską. Nie ma możliwosci wjazdu z Polski a nastepnie wyjazdu poprzez przejście graniczne z innym krajem graniczącym z Białorusią .

 •  INNE CELE:

Wjazd na podstawie ważnej wizy. Możliwość uzyskania wizy biznesowej, sport, kultura, nauka, odwiedziny, tranzyt. Wymagane dokumenty: wypełniony wniosek wizowy, paszport (biometryczny albo tymczasowy) ubezpieczenie medyczne na kwotę minimum 10 000 euro oraz dokumenty uzupełniające w zależności od rodzaju wizy. Szczegółowe informacje i rodzaje wiz są dostępne tutaj.

Możliwy jest także przylot do Białorusi w ruchu bezwizowym dla obywateli polskich na okres do 30 dni. Przylot na jedno z lotnisk międzynarodowych w Białorusi (Mińsk, Brześć, Witebsk, Homel, Grodno, Mohylew).

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak obostrzeń związanych z COVID-19.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, wymagana jest zgoda przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język białoruski lub rosyjski.

 1. Zasady pobytu
 • W ruchu bezwizowym drogą lotniczą maksymalna długość jednorazowego pobytu: 30 dni.
 • W ruchu bezwizowym drogą lądową maksymalna długość pobytu: 90 dni w ciągu roku kalendarzowego.   
 • Przy pobytach na podstawie wiz – zgodnie z warunkami określonymi w wizie.

Osoby planujące przebywać w Białorusi dłużej niż 10 dni, mają obowiązek meldunku. Rekomendowany sposób dokonania meldunku poprzez stronę internetową.

W przypadku korzystania z usług hotelowych obowiązku meldunkowego powinien dopełnić hotel, nie mniej jednak gość powinien otrzymać od personelu hotelu potwierdzenie dokonania takiego meldunku.

Zdrowie

Przy wjeździe na terytorium Białorusi nie ma obowiązku przestawiania negatywnego wyniku testu PCR ani przestawiania certyfikatu szczepienia.

Białoruś nie wymaga szczepień ochronnych od przyjezdnych. Zagrożenie chorobami zakaźnymi, np. błonicą (zwłaszcza latem), grypą (w zimie) i chorobami wenerycznymi, jest dość duże. Latem i jesienią w lasach należy uważać na kleszcze roznoszące choroby wirusowe.

Obywatele Polski leczą się na Białorusi odpłatnie. Doba w szpitalu kosztuje równowartość ok. 30 EURO, jednak w razie leczenia specjalistycznego cena może być wyższa.

Poziom opieki szpitalnej i warunki leczenia są niższe niż w Polsce, mogą też występować problemy z dostępnością specjalistycznych lekarstw. Cudzoziemcy zwykle wybierają prywatne placówki lekarskie lub dentystyczne, które dysponują znacznie lepszym sprzętem.

Podróżowanie po kraju

Białoruś zliberalizowała przepisy dotyczące zwiedzania strefy przygranicznej oraz pasa przygranicznego.

Cudzoziemcy, którzy podróżują tranzytem przez strefę przygraniczną do uzdrowisk, ośrodków wypoczynkowych nie muszą mieć przepustki.

Ci, którzy chcieliby odwiedzić strefę przygraniczną bądź pas przygraniczny w innym celu, powinni mieć taką przepustkę.

W strefie przygranicznej oraz pasie przygranicznym obowiązują następujące zasady:

 • nie wolno korzystać z urządzeń optycznych (lornetka, aparat fotograficzny, kamera cyfrowa, noktowizor itp.) bez zgody białoruskiej Straży Granicznej,
 • nie wolno przechodzić przez obszar, na którym znajdują się obiekty inżynieryjne oraz inne urządzenia.

Za naruszenie tych przepisów może spotkać Cię kara pieniężna w wysokości od 10 do 50 stawek bazowych.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Milicja natomiast bardzo skrupulatnie sprawdza obowiązkowe wyposażenie samochodu (apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe), ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie (tzw. zieloną kartę). Apteczka samochodowa musi zawierać:

 • 10% roztworu amoniaku,

 • jodynę,

 • bandaże sterylne i elastyczne,

 • watę, plastry opatrunkowe,

 • opaskę uciskową bądź gumowy wąż uciskowy,

 • nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami,

 • rękawiczki chirurgiczne,

 • chusteczki higieniczne,

 • roztwór chłodzący (saletra amonowa z wodą).

Stan apteczek samochodowych może być sprawdzany wyrywkowo zarówno przez białoruską straż graniczną, jak i przez patrole milicji drogowej. Jeśli służby stwierdzą uchybienia i nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, wymierzą karę. Kierowcy powinni uwzględniać częste radarowe kontrole prędkości. Pomimo stałych podwyżek cen, paliwo jest na Białorusi tańsze niż w Polsce. Na stacjach benzynowych można płacić wyłącznie rublami białoruskimi. Główne drogi są szerokie, dobrze utrzymane i oznakowane, z wyjątkiem pobocza, które nocą jest słabo widoczne. Po zmroku piesi poruszający się poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. W nocy największym zagrożeniem są nieoświetlone pojazdy stojące na pasach ruchu. Miejscowi kierowcy, choć z reguły nie jeżdżą szybko, są dość niefrasobliwi: normą jest uporczywa jazda szybkim pasem ruchu, nieużywanie świateł (nawet po zmroku) i kierunkowskazów, gwałtowne skręcanie z niewłaściwego pasa lub wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.

Szczególną ostrożność należy zachować na przejściach dla pieszych. W razie kolizji drogowej czekaj na przybycie milicji, nie zmieniaj miejsca ustawienia samochodu. Jeśli milicja uzna cudzoziemca za winnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami ciała, czekają go poważne sankcje – do kary bezwzględnego pozbawienia wolności włącznie.

Uwaga: Od 1 sierpnia 2013 r. na Białorusi funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat drogowych BelToll (podobny do polskiego viaTOLL). Opłaty za przejazd wymagane są od pojazdów zarejestrowanych poza obszarem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz wszystkich pojazdów powyżej 3,5 tony ładowności.

System obejmuje w całości drogę M-1/E30 Brześć – Mińsk – granica z FR (Redki), tj. Krasna Gorka po stronie rosyjskiej (łącznie 609 km), prowadzące od granicy z Polską drogi P-99 i M 6 oraz odcinki dróg wylotowych z Mińska: M2, M3, M4, M5 i M6.

Aby skorzystać z sieci płatnych dróg, samochód powinien zostać wyposażony w pomiarowe urządzenie elektroniczne. Można je wypożyczyć za kaucją, na podstawie umowy, w jednym z punktów obsługi klienta przy wjazdach i wyjazdach z płatnych odcinków dróg oraz pomiędzy nimi. Opłaty są pobierane w rublach białoruskich.

Podczas montażu urządzenia zwróć szczególną uwagę na rodzaj szyby w samochodzie. W przypadku szyb metalizowanych urządzenie należy montować jedynie na wykropkowanej (przepuszczalnej dla fal radiowych) powierzchni w pobliżu lusterka wstecznego. Jeśli na Twoich szybach nie ma stref przepuszczalnych dla fal radiowych, wykup urządzenie pomiarowe z anteną zewnętrzną. Jeżeli podczas przejazdu pod bramką poboru opłat urządzenie nie zadziała, idź do najbliższego punktu obsługi. Jeśli naruszysz warunki korzystania z płatnych dróg, czeka Cię podwyższona opłata. Wysokość podwyższonej opłaty za jedno naruszenie wynosi:

≤ 3,5 t: za nieuiszczenie opłaty w pełnej wysokości – równowartość 100 EUR, za uiszczenie opłaty w niepełnej wysokości – równowartość 50 EUR.

> 3,5 t: za nieuiszczenie opłaty w pełnej wysokości – równowartość 260 EUR, za uiszczenie opłaty w niepełnej wysokości – równowartość 130 EUR.

Pobór opłat kontroluje białoruska Inspekcja Transportowa.

Pełna informacja na ten temat znajduje się na stronie białoruskiego operatora .

Cło

Przepisy celne zezwalają na przewóz waluty w dowolnej kwocie. Należy ją zgłosić, wypełniając deklarację celną przy przekroczeniu granicy. Decyzja Rady EAUG z 1 listopada 2018 roku dopuszcza wwożenie na terytorium państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, w tym Białorusi, przedmiotów osobistego użytku o maksymalnej wartości 500 EUR bez cła. Towary można wwozić transportem naziemnym – samochodem, koleją, drogą morską lub przy przekraczaniu granicy pieszo. Zasady te obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Wcześniej dopuszczalna wartość wynosiła 1500 EUR. Maksymalna waga wwożonych towarów została zmniejszona z 50 kg do 25 kg. Jeśli przekroczysz te wartości, zapłacisz 30% cła od wartości wwożonych przedmiotów. Będzie to co najmniej 4 EUR od każdego kilograma powyżej bezcłowych 25 kg.

Powyższe normy nie dotyczą towarów wwożonych drogą lotniczą, co do których pozostają dotychczasowe limity. Dopuszczalna wartość bezcłowego wwozu przedmiotów osobistego użytku samolotem to maksymalnie 10 000 EUR, a ich maksymalna waga – 50 kg.

Na Białoruś można bezcłowo wwozić do 200 sztuk papierosów, 3 l alkoholu, w tym piwa – na jedną pełnoletnią osobę.

Jeśli chcesz użyczyć komuś samochodu na obszarze celnym Białorusi, możesz to zrobić wyłącznie za zgodą urzędu celnego. Urząd wystawi Ci zaświadczenie.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany poza obszarem celnym Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, musisz dopełnić formalności związanych z czasowym wwozem. Uwaga: jeśli przekroczysz termin, służby naliczą bardzo wysokie cło oraz podatek. Konieczny będzie dokument dotyczący czasowego wwozu wystawiony na osobę, która będzie kierowała pojazdem na terytorium Białorusi. Jeśli właścicielem samochodu jest inna osoba, musi mieć upoważnienie poświadczone urzędowo.  Jeśli jego właścicielem jest firma, potrzebne będzie dodatkowo poświadczone tłumaczenie na język rosyjski lub białoruski.

Przepisy prawne

Przemyt lub posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych jest surowo karane. Jeśli wwozisz na terytorium Republiki Białorusi lekarstwa – szczególnie środki uspokajające, przeciwbólowe, psychotropowe, zawierające sterydy, musisz mieć ważną receptę lub zaświadczenie lekarskie ze wskazaniem preparatów oraz ich dawek. Dokument musi być przetłumaczony na język rosyjski lub białoruski.

Na Białorusi obowiązuje całkowity zakaz fotografowania komisariatów milicji, jednostek wojskowych i innych urzędów państwowych. Służby mogą Cię pociągnąć do odpowiedzialności karnej, jeśli złamiesz ten zakaz. W miejscach publicznych nie wolno pić alkoholu oraz przebywać w stanie nietrzeźwym.

 

Próby wręczenia funkcjonariuszom milicji korzyści finansowych za ewentualne odstąpienie od kary za naruszenie przepisów skutkują natychmiastowym pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

 

Od 27 lipca 2019 obowiązuje Dekret Prezydenta Republiki Białorusi z 24.01.2019 roku nr 2 „O państwowej regulacji produkcji, obrotu i konsumpcji surowca tytoniowego oraz wyrobów tytoniowych”. Zgodnie z rozdz. 11 pkt 35 tego Dekretu nie wolno palić wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych, w następujących miejscach:

 • windy i pomieszczenia bloków wielomieszkaniowych,

 • miejsca przeznaczone do zabaw dzieci,

 • tereny i pomieszczenia zakładu pracy,

 • tereny i pomieszczenia obiektów sportowych,

 • tereny jednostek organizacyjnych systemu oświaty,

 • podziemne przejścia dla pieszych i stacje metra,

 • przystanki komunikacyjne,

 • środki transportu publicznego i kolej,

 • samochody, w których znajdują się dzieci w wieku poniżej 14 lat,

 • miejsca wymienione w innych przepisach Republiki Białorusi.

Jest także grupa obiektów, w których palenie jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach oznaczonych tablicą informacyjną z napisem „palarnia”:

 • obiekty handlowe (centra handlowe, bazary oraz inne),

 • obiekty gastronomiczne, w tym tarasy letnie przylegające do obiektów,

 • plaże,

 • tereny i pomieszczenia obiektów wypoczynku i sportu,

 • obiekty (pomieszczenia) przemysłowe,

 • tereny i pomieszczenia obiektów organów władzy państwowej, kultury, opieki zdrowotnej, uzdrowiskowych, jednostki oferujące usługi telekomunikacyjne, socjalne, bankowe, ubezpieczeniowe, hotelowe oraz inne,

 • organy administracji publicznej (pomieszczenia do przyjmowania interesantów),

 • terminale pasażerskie w transporcie drogowym, portu lotniczego oraz morskiego,

 • tereny i pomieszczenia przylegające do stacji kolejowych,

 • statki morskie.

Za złamanie zakazu grozi kara finansowa:

 • do 102 BYN - za palenie w miejscu niedozwolonym,

 • do 765 BYN - za palenie w pomieszczeniach bloków wielomieszkaniowych,

 • do 765 BYN lub kara upomnienia – za palenie, które narusza zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Przydatne informacje

Środkiem płatniczym jest wyłącznie miejscowa waluta (białoruski rubel – BYN). Na Białorusi nie wolno płacić walutami obcymi (np. USD, EUR). Pieniądze można wymienić w bankach czynnych z reguły do godz. 17.00. Jeśli kupujesz walutę, zazwyczaj musisz pokazać ważny paszport. Bank nie pobiera prowizji przy wymianie waluty. W dużych miastach sieć banków jest dość dobrze rozwinięta. W wybranych punktach w Grodnie, Brześciu i Mińsku można sprzedać lub kupić złotówki. Zabroniona jest czarnorynkowa wymiana waluty. Przygodna wymiana pieniędzy może być potraktowana jako niezgodna z prawem i skończyć się zatrzymaniem oraz grzywną.

Językami urzędowymi są język białoruski oraz język rosyjski.

Na południu kraju należy unikać spożywania miejscowej żywności ze względu na możliwość zagrożenia radioaktywnością.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}