W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie roku Polskiej pomocy na Białorusi

04.12.2019

Konferencja „Polska współpraca rozwojowa dla Białorusi w 2019 r.” odbyła się w środę 4 grudnia w Mińsku. Jej celem była prezentacja działań pomocowych podejmowanych w formacie dwustronnych projektów na Białorusi, wymiana doświadczeń i promocja programu Polska pomoc.

Forum Polskiej Pomocy w 2019

W konferencji udział wzięli m.in. dyrektor Departamentu Działalności Humanitarnej Kancelarii Administracji Prezydenta RB – Walerij Skakun, Stały Koordynator ONZ na Białorusi – Joanna Kazana-Wiśniowiecki, Stały Przedstawiciel UNDP w RB – Alexandra Soloviova, Przedstawiciel UNICEF na Białorusi – Raszed Mustafa Sarwar. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele ministerstw, w tym Aleksander Rumak – wiceminister pracy i opieki społecznej), korpusu dyplomatycznego, władzy lokalnej i sektora pozarządowego.

Walerij Skakun podkreślił, że relacje z Polską są szczególnie ważne dla Białorusi nie tylko ze względu na sąsiedztwo, ale i historyczne przeplatanie się losów dwóch narodów. „Relacje międzyludzkie, więzi przyjaźni wyznaczają oczekiwania społeczeństw wobec dalszego rozwoju i pogłębiania dobrosąsiedztwa” – dodał. „Współpraca Białorusi i Polski w dziedzinie humanitarnej rozwija się coraz dynamiczniej. Jeszcze 5 lat temu przekazana na te cele kwota wynosiła ok. 400 tys. euro, a w 2018 wypływy wyniosły już ok. 900 tys. euro, pozytywna dynamika zachowała się również w 2019 r. Polska Ambasada w Mińsku realizuje projekty socjalne mające na celu przede wszystkim integrację społeczną osób niepełnosprawnych, modernizację zaplecza technicznego instytucji opieki społecznej, placówek edukacyjnych i sportowych” - podkreślił dyrektor Skakun. „Ze środków nieodpłatnej pomocy zagranicznej są realizowane nie tylko projekty socjalne, ale i projekty z sektora przedsiębiorczości, ekologii i innych. W okresie współpracy dwustronnej zrealizowano kilkadziesiąt projektów i każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy” – kontynuował Skakun. W tym roku Ambasada RP wsparła w zakresie współpracy humanitarnej projekty na łączną kwotę 1 mln euro. „Jestem przekonany, że wspólnie zwiększymy nasze osiągnięcia, a rok 2020 będzie rokiem realizacji nowych planów i idei, pogłębienia relacji partnerskich i realizacji niewykorzystanego potencjału pomiędzy naszymi państwami” – powiedział na zakończenie dyrektor.

W kolejnych wystąpieniach przedstawiciele organizacji międzynarodowych (UNDP i UNICEF) zaprezentowali rezultaty zrealizowanych w bieżącym roku, z których najważniejsze to plac sportowo - rekreacyjny w Brześciu oraz inkluzywna ścieżka rowerowa w Lidzie. Następnie projekty realizowane na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży, dotyczące rozszerzania działalności przedsiębiorstwa społecznego Barkos, a także stworzenia integracyjnego placu zabaw w Witebsku. W czasie konferencji dyrektor Caritas Polska i dyrektor Caritas Minsko-Mohylewskiej Archidiecezji podsumowali trzyletnią działalność projektową w zakresie tworzenia  świetlic integracyjnych dla dzieci na Białorusi.

Podczas konferencji przedstawiciele polskiej i białoruskiej strony przedstawili rezultaty dwustronnych projektów z zakresu wspierania przedsiębiorczości na Białorusi. Przedstawiane projekty dotyczyły trzyletniej współpracy dotyczącej rozwoju systemu klastrów na Białorusi we współpracy z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego, zielonej ekonomii – wsparcia czterech przedsiębiorstw we współpracy z Fundacją „Wschód”. Zaprezentowano także projekt polegający na utworzeniu szlaku rowerowego Augustvelo na Grodzieńszczyźnie, który został realizowany przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego jako wymierny rezultat współpracy pomiędzy stronami w celu rozwijania przedsiębiorczości w turystyce transgranicznej.

{"register":{"columns":[]}}