W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazanie pomocy humanitarnej dla szpitala onkologicznego

10.07.2020

Koncentrator tlenu i respirator przekazała w czwartek 10 lipca ambasada RP szpitalowi onkologicznemu w Mińsku w ramach tzw. małych grantów polskiej pomocy rozwojowej.

Pomoc dla szpitala onkologicznego

„Przekazaliśmy koncentrator tlenu i respirator oddziałowi onkologii 1. szpitala klinicznego w Mińsku” – powiedział zastępca ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski.

Jak dodał, w czasie epidemii Covid-19 ten oddział był przeprofilowany i byli tam leczeni chorzy na infekcję koronawirusową, a teraz powoli wraca do normalnego trybu funkcjonowania.

„Te urządzenia będą służyły zarówno tym, którzy chorują na Covid-19, jak i pacjentom, chorującym na raka. Zostały zakupione ze środków Polskiej Pomocy w ramach małych grantów ambasady RP w Mińsku właśnie na wsparcie walki z epidemią” – powiedział Wojciechowski.

Partnerem przy realizacji tego projektu był Synodalny Wydział ds. Dobroczynności i Służby Socjalnej Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej. Jak powiedział PAP jego zwierzchnik o. Kiriłł Szołkow, który od dawna zajmuje się pomocą pacjentom onkologicznym, aparaty do wsparcia oddychania są bardzo istotne również dla tych chorych.

„Często, zwłaszcza już w ostatniej fazie choroby, pacjenci mają problemy z oddychaniem” – wyjaśnił. Duchowny powiedział, że właśnie dlatego Cerkiew współpracuje z ministerstwem zdrowia w ramach projektu „Oddychanie” i na zebrane środki kupuje dla szpitali onkologicznych potrzebną aparaturę. „W czasie epidemii koronawirusa problem ten stał się jeszcze bardziej aktualny” – podkreślił.

Pomoc przekazana w czwartek mińskiemu szpitalowi jest warta 22,7 tys. euro. Jak powiedział zastępca ambasadora, jest to jeden z projektów realizowanych w ramach wsparcia Białorusi, w tym – w walce z epidemią. Adresatem wielu z nich jest białoruski katolicki Caritas. „Po dwóch dużych konwojach pomocy humanitarnej jest to kolejny ważny sygnał, że nie zostawiamy naszych sąsiadów w potrzebie” – dodał dyplomata. Pod koniec kwietnia i na początku czerwca na Białoruś trafiły dwa duże konwoje z pomocą humanitarną z Polski. W sumie w ponad 50 ciężarówkach dostarczono środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej, leki i aparaturę medyczną.

Zdjęcia (5)