W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przewóz zwierząt

W Bułgarii , tak jak w innych krajach UE obowiązuje Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, które mówi między innymi o tym, że przejazd zwierząt domowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej będzie wymagał posiadania paszportu zwierzęcia oraz specjalnego tatuażu albo chipa (tzw. transpondera), które umożliwią jego identyfikację. Obecnie  ( od 2012 r.)  jedyną dopuszczalna formą identyfikacji będą transpondery i paszporty ze stosownymi zaświadczeniami o przebytych szczepieniach ( obowiązkowo przeciw wściekliźnie) i odrobaczeniu. Jeśli kontrola ujawni, że zwierzę nie spełnia wymogów, a wiozący zwierzę nie jest w stanie umożliwić odczytania danych podczas kontroli, to może być ono zawrócone do kraju pochodzenia lub/i poddane kwarantannie na czas niezbędny do spełnienia wymogów zdrowotnych. Uwaga! Jeśli nie można go odesłać do kraju pochodzenia lub poddać kwarantannie, to zwierzę może zostać nawet uśpione!

Ponadto należy pamiętać, że nie wszystkie hotele, plaże, kąpieliska  i miejsca zbiorowego żywienia tolerują obecność zwierząt.

 

Wg dostępnych danych  - w Bułgarii nie ma zdefiniowanych ras psów zabronionych na terytorium kraju. W stosunku do rasy  Tosu Inu jak wszystkich rodzajów  Mastifów i innych ras niebezpiecznych wymagane jest nakładanie kagańca przy pobycie  na zewnątrz,  jak również wyprowadzanie psów tylko na smyczy. Oczywiście obowiązują aktualne szczepienia, w tym szczepienie przeciw wściekliźnie,  czip i paszport. Grzywna za niespełnienie ww wymogów może sięgać do równowartości 500 EURO. Ponadto poszczególne gminy na terytorium Bułgarii mogą odrębnymi przepisami regulować dostępność miejsc publicznych tj. wprowadzać ograniczenia w przebywaniu psów w określonych miejscach. Podobnie hotele i właściciele kwater prywatnych mogą odmówić przyjęcia takiego zwierzęcia.

 

Paszporty są wystawiane przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczają ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl

 

{"register":{"columns":[]}}