W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Jacek Gawryszewski

Ambasador Jacek Gawryszewski

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Chile

Od 15 października 2017 roku mam honor i zaszczyt pracować w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Chile na stanowisku Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego. Formalnie pełnienie misji najwyższego przedstawiciela państwa polskiego, reprezentującego Prezydenta RP oraz rząd rozpocząłem w dniu 25 października 2017 roku, składając listy uwierzytelniające na ręce Pani Prezydent Michell Bachelet.

Urodziłem się w Warszawie w dniu 20 marca 1966 r. W roku 1992 ukończyłem studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra. W latach 1992 – 1993 kontynuowałem naukę na studiach podyplomowych na kierunku dziennikarstwo.  W latach 1981 – 1989 wspólnie z grupą najbliższych przyjaciół działałem w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym, będąc członkiem struktur Grup Oporu „Solidarni”, funkcjonujących w ramach Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. Nasza konspiracyjna działalność koncentrowała się przede wszystkim na druku i kolportażu niezależnej prasy, akcjach ulotkowych, małym sabotażu, redakcji podziemnych wydawnictw oraz emisjach III Programu Radia „Solidarność”.

W związku z tą działalnością  byłem wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa a w roku 1986  zostałem skazany na rok i siedem miesięcy pozbawienia wolności.

Za udział w walce z opresyjnym system PRL zostałem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem „Wolności i Solidarności”.   

W 1991 roku rozpocząłem służbę w Urzędzie Ochrony Państwa, a następnie w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pracowałem w polskich placówkach dyplomatycznych w Tunezji (attaché, 1998 – 1999, ), Kolumbii (konsul, 2000 - 2005), Meksyku (chargé d’affaires, 2006 – 2008) oraz w Berlinie (radca ministra, 2009 – 2013).

W czerwcu 2013 roku zostałem mianowany Z-cą Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i pełniłem tą funkcję do października 2017 r. W obszarze mojej odpowiedzialności pozostawały zagadnienia związane między innymi ze zwalczaniem międzynarodowego terroryzmu oraz przestępczości zorganizowanej.

Moje życiowe, pozazawodowe  pasje to lotnictwo i sport.

Pragnę Państwa zapewnić, iż dołożę wszelkich starań, aby Polska i Polacy mieli w Chile swojego godnego reprezentanta.